ABS: trening mięśni brzucha w 20 minut

Ten prosty zestaw ćwiczeń na brzuch dla mężczyzn zajmie Ci tylko 20 minut trzy razy w tygodniu. Wykonuj go regularnie, nie zapominając od odpowiedniej diecie i odrobinie cardio, a już za parę miesięcy zbudujesz swój prywatny ABS. Czas na trening na mięśnie brzucha.

| Data aktualizacji: 2020-07-20
Fabrise Trombert (Rodale Images)
fot. Fabrise Trombert

Jest sporo sposobów na wypracowanie fajnego kaloryfera na brzuchu. Wielu próbowało, udało się nielicznym. Nie dlatego, że plan był zły, ale dlatego, że nie pozwalały im na to coraz liczniejsze obowiązki i brak czasu. Dlatego potrzebujesz treningu na mięśnie brzucha, który będzie pasował do Twojego planu dnia, a nie takiego, dla którego będziesz przeorganizowywał cały dzień.

Ten poniżej jest prosty i szybki. Niestety, będziesz musiał poćwiczyć trzy razy w tygodniu - cudów nie ma. Dodaj do tego ćwiczenia na największe grupy mięśniowe (przysiady, wyciskanie, martwy ciąg i wiosłowanie), a klocki Twojego ABS-u będą pojawiały się jeden po drugim.

Ćwiczenia na brzuch

 1. Brzuszki przy wyciągu, stojąc
 2. Brzuszki z obciążeniem
 3. Unoszenie nóg
 4. Przenoszenie piłki
 5. Scyzoryk boczny
 6. Skrętoskłony z piłką w siadzie
 7. Mostek na dłoni i stopie
 8. Spięcia brzucha
 9. Unoszenie grzbietu
 10. Przenoszenie nóg do tyłu

Ćwiczenia na brzuch - efekty

Co zyskasz - oprócz bezcennego spojrzenia zachwyconych dziewczyn i zazdrosnych kumpli, kiedy zdejmiesz koszulkę - dzięki treningowi mięśni brzucha?

 • Dłuższe życie! Badania prowadzone przez 13 lat w Kanadzie na 8000 mężczyzn wykazały, że grupa facetów ze słabym brzuchem miała dwa razy wyższy odsetek zgonów, niż ci z silnym ABS-em.
 • Więcej siły! Mocne mięśnie korpusu (brzucha i pleców) stabilizują Twój kręgosłup i pozwalają na trenowanie z większymi ciężarami w praktycznie każdym ćwiczeniu.
 • Mniej kontuzji! Badania wykazały, że faceci z dobrą muskulaturą brzucha (co najmniej 72 brzuszki w 2 minuty) są dwukrotnie mniej narażeni na bóle dolnego odcinka pleców od tych, którzy robią tylko 50.
 • Lepsza sylwetka! Sporo przebiegniętych kilometrów albo godzin za biurkiem przykurczają mięśnie dolnego odcinka pleców, zmieniając ich naturalną krzywiznę. Trening ABS przywraca równowagę.

Poza tym facet z płaskim brzuchem ma o...

 • 50% mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na serce.
 • 16% mniejsze ryzyko nieprzetrwania pierwszego ataku serca.
 • 50% mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z erekcją.
 • 70% większą szansę na to, że jego ciśnienie pozostanie na zdrowym poziomie.
 • 35% mniejsze ryzyko zachorowania na raka wątroby.
 • 90% większe szanse na to, że nie pojawią się u niego kamienie żółciowe.
 • 14% mniejsze ryzyko zachorowania na chroniczne zapalenie stawów.
 • 19% mniejsze ryzyko śmierci w wypadku samochodowym.

Czy te informacje to wystarczająca motywacja, żeby ruszyć się z kanapy i zrobić parę ćwiczeń? Tak? W takim razie czas na nowy program treningowy na brzuch.

ABS shutterstock.com
fot. CURAphotography, 2015, shutterstock.com

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Te ćwiczenia zmuszają do pracy wszystkie części brzucha. Wybierz po jednym ćwiczeniu z każdej sekcji - w sumie pięć. Wykonuj jedno po drugim, bez przerw, odpoczywając dopiero po ostatnim. Złap oddech przez dwie minuty i powtórz całość. Po czterech tygodniach zmień ćwiczenia w sekcjach.

Interwały kontra tłuszcz

Oprócz treningu na mięśnie brzucha, wykonuj poniższy program interwałowy - pozwoli Ci on odsłonić ostatnią warstwę tłuszczu, która nie pozwala zobaczyć Twojego ABS-u w pełnej krasie. Wylej z siebie trochę potu przez 3 dni w tygodniu (po siłce albo w dni bez ciężarów). W tym pojedynku Ty masz prawo wyboru broni: bieżnia, rower albo wiosła.

Krok 1:
Rozgrzewka w spacerowym tempie przez 3-5 minut.
Krok 2:
Zwiększ tempo prawie do maksa (90%) i wytrzymaj 30 sekund
Krok 3:
Aktywnie odpoczywaj - spokojnie zwalniaj przez 90 sekund, dochodząc do tempa rozgrzewki
Krok 4:
Powtórz interwał 5-7 razy
Krok 5:
Jeśli jesteś w stanie zrobić ósmy interwał, skróć okres aktywnego odpoczynku o 5-10 sekund

Trening to nie wszystko. Dieta na brzuch

Ćwiczenia nie wystarczą, aby udało Ci się wyrzeźbić sześciopak - potrzebna będzie także odpowiednia dieta. Na szczęście, w przypadku odsłaniania brzucha bardziej istotne jest to, co wrzucasz na swój talerz, od tego, z czego rezygnujesz. Autor tego artykułu jest na to żywym dowodem - poznaj opracowaną przez niego Dietę Abs, najmniej rygorystyczną dietę na świecie, a Twoja opona wokół brzucha będzie dosłownie maleć w oczach. 

Beth Bishoff (Rodale Images)
fot. Beth Bishoff

Sekcja 1

1. Brzuszki przy wyciągu, stojąc

Stań w lekkim rozkroku tyłem do linki górnego wyciągu (możesz do tego ćwiczenia wykorzystać "bramę"). Chwyć linki wyciągu, tak aby dłonie znalazły się w okolicy skroni. Zbliż brodę do mostka, zaokrąglij plecy i napnij mocno brzuch, jednocześnie wydychając powietrze z płuc. Prostując tułów, zrób wdech.

ćwiczenia na brzuch Beth Bishoff (Rodale Images)
fot. Beth Bishoff

2. Brzuszki z obciążeniem

Połóż się na plecach, nogi ugięte w kolanach i biodrach. Na klatce piersiowej trzymaj obciążenie (może to być mały talerz, piłka lub hantelka). Wykonuj skłony tak jak przy tradycyjnych brzuszkach, pamiętając, aby od podłoża odrywać tylko łopatki i wykonywać wydech podczas całej fazy skłonu.

Beth Bishoff (Rodale Images)
fot. Beth Bishoff

Sekcja 2

1. Unoszenie nóg

Połóż się na ziemi z nogami zgiętymi w biodrach do kąta prostego, podudzia wyprostowane. Dłonie (grzbietami do góry) włóż pod pośladki. Postaraj się oderwać pośladki od rąk - wypchnąć stopy jak najmocniej w kierunku sufitu, napiąć brzuch z jednoczesnym wydechem. Następnie powoli opuść miednicę, wdychając w tym czasie powietrze.

Beth Bishoff (Rodale Images)
fot. Beth Bishoff

2. Przenoszenie piłki

Połóż się na plecach, dłonie połóż na skroniach. Złap piłkę zgiętymi kolanami i unieś nogi. Nie dotykając stopami podłogi, przenoś piłkę z jednej strony na drugą. Nie kładź jej na ziemi. Niech kolana wykonują ruch po ósemce.

Beth Bishoff (Rodale Images)
fot. Beth Bishoff

Sekcja 3

1. Scyzoryk boczny

Połóż się na lewym boku, oparty na przedramieniu. Wykonaj skłon tułowia w bok z wydechem - oderwij kostki i kolana od podłoża oraz skieruj łokieć prawej ręki w kierunku biodra. Po skończonej serii wykonaj to ćwiczenie analogicznie na drugim boku.

Beth Bishoff (Rodale Images)
fot. Beth Bishoff

2. Skrętoskłony z piłką w siadzie

Wykonaj siad klęczny (patrz zdjęcie). Trzymaj przed sobą piłkę lekarską lub do koszykówki. Zrób dynamiczny skręt tułowia w prawo i połóż piłkę za plecami. Następnie skręć tułów w lewą stronę i podnieś piłkę zza pleców. Znowu zrób skręt w prawo i połóż piłkę za sobą itd. Po skończonej serii zmień strony i przenoś piłkę w stronę przeciwną.

Beth Bishoff (Rodale Images)
fot. Beth Bishoff

Sekcja 4

1. Mostek na dłoni i stopie

Wykonaj podpór przodem. Ręce rozstaw na szerokość barków, stopy - na szerokość bioder. Podnieś jednocześnie prawą rękę i lewą nogę. Wytrzymaj w tej pozycji 3-5 sekund. Następnie wróć powoli do podporu przodem i unieś lewą rękę z prawą nogą. Rób wdech w fazie unoszenia, wydech - w fazie opuszczania.

Beth Bishoff (Rodale Images)
fot. Beth Bishoff

2. Spięcia brzucha

Usiądź, nogi ugięte w kolanach i biodrach. Nie odrywaj stóp od podłoża (możesz obciążyć je hantlą). Ręce trzymaj wyprostowane przed sobą, dłonie grzbietami ku górze. Delikatnie odchyl się, tak by tułów znalazł się pod kątem ok. 45 stopni do podłoża, a następnie krótkim ruchem unieś go do pionu.

Beth Bishoff (Rodale Images)
fot. Beth Bishoff

Sekcja 5

1. Unoszenie grzbietu

Oprzyj przednią część uda na urządzeniu, ręce wyciągnij w osi tułowia. Wykonaj skłon tułowia (z wydechem). Wracaj powoli do pozycji wyjściowej, biorąc wdech. W końcowej pozycji (kiedy jesteś w górze) wstrzymaj ruch na sekundę i napnij mocno dolny odcinek pleców, pośladki oraz ściągnij łopatki. Zwróć uwagę, aby nie odchylać tułowia za bardzo. Ruch powinieneś wstrzymać, gdy Twoje plecy i nogi utworzą linię prostą.

Robert Trachtenberg (Rodale Images)
fot. Robert Trachtenberg

2. Przenoszenie nóg do tyłu

W leżeniu unieś nogi do momentu, gdy stworzą z podłożem kąt prosty. Unieś delikatnie pośladki i postaraj się delikatnie "sięgnąć" nogami w kierunku głowy. Wytrzymaj w tej pozycji 2 sekundy i wróć do kąta prostego. Wykonaj 10 takich spięć.

Zobacz również:
REKLAMA