7 zasad treningu na płaski brzuch

Wielokrotnie brałeś się za ćwiczenia na mięśnie brzucha, ale Twoje wysiłki w walce o sześćiopak kończyły się fiaskiem? Wbrew pozorom odsłonięcie mięśni brzucha nie należy do zadań z kategorii mission impossible. Pod warunkiem, że się do niego odpowiednio zabierzesz.

Maxim Ahner 2008/shutterstock.com
fot. © Maxim Ahner 2008/shutterstock.com

 6.


Kontroluj pana głoda

REKLAMA

To najtrudniejsza dla faceta rzecz - próba poskromienia apetytu. Szczególnie na "węglowodanowe bomby", czyli makarony, ryż, słodycze, fastfoodowe jedzenie. No i piwo, które zawiera maltozę. Nie mówię od razu o abstynencji, ale może warto sobie zrobić małą przerwę po tych wszystkich kuflach wychylanych podczas oglądania transmisji Ligi Mistrzów.

Aby nie łapać dodatkowych centymetrów, warto spróbować także diety wysokobiałkowej. Dzięki niej Twój organizm do celów energetycznych będzie wykorzystywał tkankę tłuszczową, a oszczędzi białko zawarte w mięśniach. Inaczej mówiąc: spalisz oponkę, zachowasz muskulaturę.

Prof. Krystyna Nazar opisuje, że dieta niskowęglowodanowa prowadzi do znacznego zmniejszenia ilości paliwa dla mięśni, jakim jest glikogen znajdujący się w wątrobie. Wtedy zwiększa się ilość uwalnianych FFA (wolne kwasy tłuszczowe) z tkanki tłuszczowej, zwiększając ich udział w metabolizmie mięśni. Oznacza to, że organizm szybciej korzysta z Twoich zapasów pod skórą. To jednak nie wszystko. Jeśli węglowodanów jest za dużo, ich nadmiar zamieniony zostaje na tłuszcz, który tak dokładnie zasłania Twoją "tarkę".


 7.


Buduj tarkę od środka

O wyglądzie brzucha decyduje jego szara eminencja - mięsień poprzeczny. Tego mięśnia nie widać, ale bez niego nie masz szans na stabilny i silny korpus. Mięsień poprzeczny brzucha determinuje praktycznie każdy Twój ruch i jeśli nie jest wystarczająco silny, trudno będzie Ci wypracować tarkę.

Mostek na łokciach 

 

Rodale Images
fot. Rodale Images
 

 

Połóż się na brzuchu. Następnie przyjmij pozycję, w której będziesz oparty na na przedramionach (ramiona zgięte w łokciach pod kątem prostym) i stopach. Tułów, nogi i biodra powinny tworzyć jedną linię. Wciągnij i napnij brzuch, i wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund, odpocznij 20-30 s i powtórz taki cykl 10 razy.

Unoszenie ciężaru bokiem 

 

Rodale Images
fot. Rodale Images
  

 

Stań bokiem do wyciągu dolnego. Ugnij kolana i złap uchwyt linowy wyciągu obiema rękami. Unieś ramiona skosem do góry (staraj się trzymać je proste przez całe ćwiczenie), prostując jednocześnie nogi i tułów. Wróć do pozycji wyjściowej. Zrób trzy serie po 10-15 powtórzeń na każdą stronę.

Zobacz także: Płaski brzuch w 5 prostych krokach 

MH 07/2006

1 2 3
STRONA 3 z 3
REKLAMA