7 rzeczy, po których poznasz kompetentnego trenera personalnego

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie może być bardzo mylące. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć, wydając pieniądze na trening indywidualny.

trener personalny Shutterstock.com
Shutterstock.com

1. Zadaje pytania

Trener musi przeprowadzić szczegółowy wywiad, aby wyeliminować ewentualne ryzyko związane z istnieniem dodatkowych chorób lub schorzeń, których do końca możesz nie być świadomy.

2. Robi testy

Powinien wykonać testy sprawdzające Twoją sprawność, aby dostosować program do Twoich potrzeb. Powinien przejść z Tobą kilka stanowisk na siłowni i sprawdzić Twoje możliwości, bez ryzyka, że np. robiąc ćwiczenia po raz pierwszy, od razu nabawisz się kontuzji.

Zobacz teżTesty sprawnościowe: twardziel czy przeciętniak? Sprawdź się. 

3. Posiada "papiery"

Powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje. Nie bój się zapytać o jego wykształcenie – powierzasz mu przecież swoje zdrowie. Przede wszystkim musi posiadać ukończony kurs instruktora kulturystyki lub instruktora ćwiczeń siłowych. To absolutne minimum. Nie musimy chyba dodawać, że kursy robione online i w jeden weekend nie mają prawa wykształcić dobrego specjalisty.

Najlepiej, jeśli jest to osoba, która ukończyła studia wyższe na Akademii Wychowania Fizycznego lub Akademii Medycznej. Istotne są również dodatkowe szkolenia – one często świadczą o tym, czy dany trener cały czas się doskonali, czy jest raczej mniej ambitną osobą.

4. Ma uszy i potrafi z nich korzystać

Musi potrafić słuchać i wyciągać wnioski. Doświadczony trener zawsze wysłucha tego, co masz do powiedzenia. Powinien bardzo kompetentnie i wyczerpująco odpowiadać na Twoje pytania, ciągle musi Cię motywować i oceniać postępy.

5. Wie, że czegoś nie wie

Są pytania, na które nie zna odpowiedzi. Nie każdy przecież pracujący w klubie instruktor jest lekarzem. W sytuacji trudnej odeśle Cię do specjalisty.

6. Nie namawia Cię na odżywki

Nie daj się namówić na zakup drogich suplementów po pierwszej sesji treningowej. Jeśli trener będzie Cię do nich przekonywał, mimo że nigdy wcześniej nie trenowałeś w siłowni, można przypuszczać, że najzwyczajniej próbuje wyciągnąć z Ciebie dodatkową gotówkę. Miej własną głowę, poczytaj o działających suplementach i pamiętaj, że suple to dodatek, a podstawą jest zbilansowana dieta.

7. Ma odpowiedni wygląd

Nie musi, oczywiście, wyglądać jak Hulk. Wystarczy, gdy swoją sylwetką daje naoczny dowód, że to, czego od niego oczekujesz, ma opanowane nie tylko w teorii, ale też w praktyce. 

Zobacz również:
REKLAMA