4 sposoby na udany powrót do treningów

Uważamy, że do każdego karnetu na siłownię powinno się otrzymywać gratis kilka dodatkowych godzin w tygodniu na treningi. To głównie brak czasu oraz kontuzje powodują, że systematyczność i wypracowana forma idą jak krew w piach. Sprawdź, jak wrócić do starych nawyków treningowych.

fot. Alexander Lukatskiy 2014 / shutterstock.com
fot. Alexander Lukatskiy 2014 / shutterstock.com

W przerwie na wakacje, leczenie kontuzji, problemy w pracy i rodzinne obowiązki łatwo możesz zaniedbać treningi. Tydzień przeradza się w miesiąc, a potem mija pół roku i rok. Powrót do systematycznych ćwiczeń nie musi być trudny. Szczególnie, jeśli zastosujesz nasze zasady.

Myśl o sukcesie

Wzniosłe cele, jak utrata 15 kilo, mogą się wydawać nieosiągalne. Zamiast planować, zacznij od małych wyzwań. Daj sobie prosty cel, który wykonasz i da Ci on siłę na kolejne wyzwania. Przykładowo: spróbuj pobiegać dziś 5 minut dłużej lub zrobić jedno podciągnięcie więcej. Odnosząc sukces zmotywujesz się do działania – będziesz stopniowo zwiększał swoje możliwości.

Wypadkową tych "małych" celów będzie osiągnięcie tego głównego, czyli wcześniej wspomnianej utraty wagi. Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób to właśnie Ci ludzie, którzy tracą wagę powoli i w stałych odstępach czasu, mają większe szansę na zachowanie mniejszej masy ciała w przyszłości.

Mobilność priorytetem

Wracając do treningów chwyć za hantle, z którymi zaczynałeś przygodę z siłką. Jeśli zaczniesz atakować ciało największymi ciężarami – ból mięśni potrwa kilka dni, a to znowu spowoduje przerwę od siłowni, czyli rzecz absolutnie niewskazaną, radzi BJ Gaddour, twórca Men’s Health StreamFit. Zacznij nowy rozdział treningów, skupiając się na mobilności. Przypomnisz mięśniom, o co tu chodziło, a zakwasy nie przykują Cię do łóżka na drugi dzień.

Wyeliminuj przeszkody

Nie zaczynaj od kupowania topowego sprzętu za wielkie pieniądze, aby trenować po dwie godziny dziennie sześć razy w tygodniu. "Konsekwencja wygrywa z intensywnością. Nawet, gdy masz jedynie 20 minut – wykorzystaj je na trening i poruszaj się" – radzi Gaddour. Nawet te 10-20 minut może sprawić, że jutro z większą chęcią udasz się na kolejną sesję treningową i nie opuścisz kolejnej (według zapewnień brytyjskich badanych szansa na to spada w takim wypadku o 61%).

Nie mówimy, że musisz jechać na siłkę, aby przez 10 minut poskakać chaotycznie i wrócić. Trochę wolnej przestrzeni w zamkniętym pomieszczeniu i trening z masą własnego ciała mogą całkiem efektywnie załatwić sprawę. Sprawdź proponowany przez trenerów MH krótki i intensywny trening bez sprzętu.

Namów na trening kumpla

Jeżeli chodzi o systematyczność w treningu – przyjście na siłownię to już połowa sukcesu. To wzajemna motywacja pomoże wam ruszyć tyłek z kanapy, bo gdy jeden będzie kręcił nosem, drugi wyciągnie go z domu. Dodatkowo – żaden nie będzie chciał być "tym słabszym".

Naszą opinię podzielają także naukowcy. Podczas badań na Michigan State University ludzie wykonywali "deskę" (plank) przez średnio 33 sekundy dłużej, gdy ćwiczyli z zespołem. Trening w grupie ma więc wielki wpływ na Twój długofalowy sukces – zmusza Cię do robienia rzeczy, których sam prawdopodobnie byś nie zrobił. I to jak najlepiej.

MH

Zobacz również:
REKLAMA