1. Łamacz szyi
Unoszenie głowy ponad tułów i przyciąganie szyi do klatki powoduje niepotrzebne naprężenia w mięśniach karku i kręgosłupie. Z kolei unoszenie nóg za wysoko i za blisko tułowia zmniejsza obciążenia mięśni brzucha. Efekt tych ćwiczeń jest bardzo mały.
2. Jak baletnica
Stawanie na palcach w czasie ćwiczeń ze sztangą zwiększa obciążenie kolan, a przy takim wygięciu pleców kontuzja kręgosłupa już czeka; może za kilka tygodni, może miesięcy...
3. Podnośnik pleców
To prawda – wyginanie pleców w łuk w czasie wyciskania powoduje, że jest ono łatwiejsze. Ale jeśli chcesz wzmocnić mięśnie piersiowe, plecy trzymaj płasko na ławeczce. Dzięki temu bezpieczniejsze będą również Twoje lędźwie.
4. Zraszacz maszyn
Zawsze bierz ze sobą ręcznik do sali ćwiczeń i kładź go na urządzenia, na których trenujesz. Dzięki temu ćwicząca po Tobie osoba nie będzie musiała przynosić na trening Domestosa.
5. Beztlenowiec
Oddychaj, i to jak najgłębiej. Wstrzymywanie oddechu w czasie ćwiczenia pozbawia pracujące mięśnie tlenu, czyli paliwa. Wciągaj powietrze, kiedy opuszczasz ciężar i wypuszczaj, kiedy go unosisz.
6. Miotacz zacisków
Zawsze zakładaj zaciski na sztangę. Nieoczekiwana utrata sił lub koordynacji może spowodować, że gościowi trenującemu obok talerz upadnie na odcisk.
7. Pseudoasekurant
Kumpel, który asekuruje Cię przy wyciskaniu na ławce, praktycznie nie powinien dotykać sztangi, jeśli jest ona w ruchu. Nadmierna pomoc pakuje jego ego, a nie Twoje mięśnie.
8. Myśliciel
Nie osiągniesz lepszej formy, jeśli w czasie treningu będziesz myślał o niebieskich migdałach. Skoncentruj się na ćwiczeniu, szczególnie na poprawnej technice.
9. Ocieplacz
Ubranie trzech warstw ciuchów nie spowoduje szybszej utraty wagi. Intensywniejsze pocenie sprawi jedynie, że szybciej odwodnisz organizm i mięśnie szybciej opadną z sił.