Częste kontuzje: sposoby, aby ich uniknąć

Łokieć tenisty. Uszkodzenie stawu barkowego. Skręcenie kostki. Kolano biegacza. Te oraz 6 innych kontuzji opisanych w tym artykule to najczęstsze urazy, jakich doznają mężczyźni podczas treningów. Poznaj je i dowiedz się, jak możesz się ich ustrzec.

Dave Kreiger (Rodale Images)
fot. Dave Kreiger
5. Naciągnięcie ścięgien tylnych mięśni uda


Gdy zginasz lub prostujesz nogę, pracują mięśnie i ścięgna tyłu uda. Jednak gdy mięśnie stają się silniejsze niż ścięgna, te ostatnie stają się bardziej podatne na naciągnięcia lub wręcz naderwania.

REKLAMA

Sposób na uniknięcie kontuzji:

Rozciąganie zginacza biodrowego. Stań na równym podłożu z prawą nogą wyciągniętą do tyłu, ale tak żeby wciąż jeszcze dotykać ziemi całą powierzchnią stopy. Przekręć lekko stopę do środka i wyciągnij ramię w górę. Wciągnij brzuch i pochyl się w lewo. Powtórz sekwencję z lewą nogą.

Toczenie piłki po ścianie. Przytrzymaj piłkę za plecami i oprzyj się o ścianę. Następnie powoli uginaj kolana, dociskając piłkę do ściany. Gdy uda będą ustawione równolegle do podłogi, zatrzymaj się.

6. Kolano biegacza


Za każdym razem, gdy Twój but dotyka podłoża, Twoje kolana to czują. W końcu, po iluś tam razach, rzepka zaczyna ocierać o kość udową i w rezultacie chrząstka zaczyna się ścierać i pojawia się stan zapalny.

Sposób na uniknięcie kontuzji:

Rozciąganie mięśnia dwugłowego uda. Połóż się na plecach. Przyciągnij kolano do piersi, a następnie przesuń w stronę pępka i wyprostuj najbardziej, jak możesz i przyciągnij do siebie palce stopy. Wytrzymaj 2 sekundy, zegnij kolano do piersi i powtórz wszystko jeszcze raz.

Rozciąganie gumy. Stań ze złączonymi nogami i owiń je gumą na wysokości kolan, a następnie zrób po 15 wykroków w bok w lewą i w prawą stronę.

7. Drzazga goleniowa


W trakcie treningu mięśnie z przodu Twojego podudzia muszą czasami dźwigać ciężar sześciokrotnie większy od Twojej wagi. Nic dziwnego, że czasami ulegają przeciążeniu i mamy wówczas do czynienia z zespołem mięśnia piszczelowego przedniego. Niekiedy pod wpływem gwałtownego przeciążenia mięsień wręcz odrywa się od kości.

Sposób na uniknięcie kontuzji:

Rozciąganie mięśnia strzałkowego. Stań przed ścianą z nogami rozstawionymi na szerokość barków, jedną nieco wysuniętą do przodu. Przesuń tylną nogę nieco do środka i skręć stopę do środka, tak żeby palcami wskazywała na piętę nogi będącej z przodu. Napieraj na ścianę, aż poczujesz napięcie w łydce.

Przeskoki: stojąc na jednej nodze, podskocz do przodu i wyląduj miękko na drugiej. Następnie skocz w ten sam sposób do tyłu, na boki i znowu do tyłu, ale z półobrotem, tak żeby stopa, na której lądujesz, skierowana była pod kątem 45 stopni. Z tej pozycji wróć do pozycji wyjściowej.

1 ... 2 3 4
STRONA 3 z 4
Zobacz również:
Od 6 do 13 czerwca w Stanach Zjednoczonych trwała ciekawa kampania o nazwie "7 to Strong", która miała na celu uzmysłowić mężczyznom, że nawet krótki trening jest w stanie sporo zdziałać w kontekście ich zdrowia i formy. 
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA