Żelatyna - sposób na lepszą formę?

Co pomoże Ci zrobić lepszą  formę i pobić rekordy w siłowni?  Jej Wysokość Żelatyna.

dieta, żelatyna fot. LOUISA PARRY, STYLIZACJA JEDZENIA: IONA BLACKSHAW, FOTOMONTAŻ: COLIN BEAGLEY

Żelki to nie jest coś, co powinien ładować zwykły Kowalski, ale w diecie sportowca, mającego duże zapotrzebowanie energetyczne, jest miejsce na cukier. Kiedy trzeba przejeść sporą liczbę kalorii, żelki czasem mogą być dobrym patentem na ich wbicie. Przydadzą się też w czasie ładowania węglami przed startem.

REKLAMA

ZOBACZ: 16 produktów, które mogą Cię zabić

Jedno z badań mogłoby sugerować, że pomagają zrobić formę także w inny sposób. Naukowcy z uniwersytetu w Maastricht odkryli, że będąca ich składnikiem żelatyna silnie pobudza produkcję hormonu wzrostu, który stymuluje wątrobę do produkcji potężnego, insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1). Uczeni porównali wpływ czterech rodzajów protein na wyrzut hormonu wzrostu. Grupom kontrolnym podano koktajle z białka soi, żelatyny, serwatki i mleka. Okazało się, że to ten oparty na proteinach kolagenowych wywołał najsilniejszą odpowiedź.

Jest jednak mały problem. Żeby osiągnąć ten efekt, facet o masie 80 kg musiałby zjeść 48 g żelatyny. Trudno wyliczyć, ile to żelków, ale żeby je przerobić, musiałby mieć zapotrzebowanie kaloryczne na poziomie krzyżówki Michaela Phelpsa i Chrisa Froome'a. Czyli zielonego światła dla żelków jednak nie ma.

Można za to rozpuścić żelatynę w ciepłej wodzie i wypić (w maskowaniu jej smaku sprawdza się sok pomarańczowy), ale okolice 50 g to i tak sporo. Umówmy się więc, że do produkcji hormonu wzrostu będziesz stosował zwykłą serwatkę (też działa), a żelatynę możesz wypić na stawy – 15 g na godzinę przed treningiem. Potrzebna też będzie witamina C – sok pomarańczowy zrobi robotę.

Zdrowe przekąski

Nie wszystkie dziecięce przekąski są złe dla zdrowia. Czasem warto wrócić do przysmaków zajadanych  przy dobranocce.

1. Płatki zbożowe

Miska płatków zbożowych z mlekiem uzupełnia glikogen po wysiłku i regeneruje mięśnie równie skutecznie, co wymyślny sportowy napój.

Źródło: University of Texas

2. Orzeszki

Chronią serce, nawet te ziemne, które tak naprawdę nie są orzechami. Tylko pamiętaj, że nie w wersji zasypanej po sufit solą!

Źródło: „Journal of the American College of Cardiology”

3. Rodzynki

Pomogą Ci zmniejszyć łaknienie i zasilą Cię potężnym zastrzykiem energii. Świetne przed treningiem.

Źródło: „Journal of Food Science Nutrition”

REKLAMA