Zdrowe połączenia: awokado + warzywa, kofeina + aktywność

Awokado to jeden z najzdrowszych owoców. Sprawdź, dlaczego jego moc wzrasta w obecności innych produktów.

awokado i warzywa fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Awokado + warzywa

Bonus: Awokado to jeden z najzdrowszych owoców, który w połączeniu z warzywami ochroni Cię przed chorobami serca i oczu.

Mechanizm: Kolorowe warzywa są bogate w karotenoidy – substancje, które nadają im żywe barwy, a jednocześnie zmniejszają ryzyko raka oraz chorób serca i wzroku.

Ale uwaga: by móc wykorzystać ich właściwości, trzeba jeść te warzywa razem z tłuszczami. Potwierdzają to badania naukowców z Ohio State University. Odkryli oni, że organizmy ludzi jedzących sałatkę warzywną razem z połówką awokado przyswajały 5-10 razy więcej beta-karotenu i luteiny (karotenoidów obecnych w marchewce i szpinaku) niż osób, które tego bogatego w zdrowe tłuszcze owocu nie jadły.

Twoja strategia: Za każdym razem, gdy jesz warzywa, dodawaj do nich zdrowe tłuszcze. Nie musi to być awokado – 2 plastry żółtego sera, oliwa z oliwek czy dresing do sałatek dadzą ten sam efekt.

Kofeina + aktywność fizyczna

Bonus: Wypij małą czarną w ciągu dnia, a będziesz miał zdrowszą skórę.

Mechanizm: Naukowcy z Rutgers University odkryli, że gdy wystawione na działanie promieni słonecznych myszy gasiły pragnienie wodą z kofeiną, a potem biegały w kołowrotku, były aż o 70% odporniejsze na nowotwory skóry niż gryzonie, które dostawały tylko kofeinę albo tylko biegały. Okazało się, że kofeina w połączeniu z ćwiczeniami popychała uszkodzone komórki skóry do samozniszczenia, zanim jeszcze doszło w nich do zmian rakowych.

Twoja strategia: By osiągnąć podobne rezultaty, wypij 1-2 filiżanki kawy przed wyjściem na siłownię. Bonus: kofeina pomoże Ci ćwiczyć z jeszcze większą intensywnością.

Zobacz również:
REKLAMA