[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Wróć szczupły z delegacji

Regularne wyjazdy służbowe nie muszą skutkować tym, że oprócz zysków Twojej firmy zwiększy się obwód Twego brzucha. Oto wskazówki, jak w trasie nie przytyć i zachować szczupłą sylwetkę.

W podróży służbowej można szybko przytyć, bo na stacjach benzynowych, w przydrożnych barach i na służbowych lunchach łatwiej o wysokokaloryczne jedzenie, niż coś lekkiego, ale pożywnego. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)
Mężczyźni podczas podróży służbowej śpią o 2-3 godz. krócej niż w domu. To powoduje, że wzrasta poziom greliny - hormonu, który podkręca uczucie głodu.

Krótkie uzasadnienie? Za każdym razem, gdy zjadasz produkty bogate w węglowodany: pieczywo, makarony, ryż i inne produkty zrobione z mąki i cukru - w Twoim krwiobiegu wzrasta poziom insuliny. Zwiększenie ilości tego hormonu we krwi jest sygnałem dla organizmu, by przestać spalać i zacząć magazynować tłuszcz.

Dr Volek i jego współpracownicy poprosili 20 mężczyzn, aby stosowali się do zasad diety niskowęglowodanowej przez 6 tygodni. Nie zmuszali ich jednak do zmniejszenia zjadanych porcji, ale pozwolili im najadać się do woli.

Efekt? Po zakończeniu eksperymentu stwierdzili, że każdy z jego uczestników stracił średnio 3,2 kg. Co więcej, u każdego wyraźnie spadło ryzyko zawału serca.

"Obliczyliśmy, że za wzmożone spalanie tłuszczu w70% było odpowiedzialne obniżenie poziomu insuliny" - uważa dr Volek.

Jeśli jednak zmniejszysz do minimum ilość węglowodanów w swojej diecie, wcale nie schudniesz jeszcze bardziej - Twoje ciało przestawi się na tryb oszczędzania zapasów tłuszczu i opona na Twoim brzuchu zamiast kurczyć się, będzie rosnąć.

REKLAMA

Dlatego rada dra Voleka jest następująca: stosuj się do zasad diety niskowęglowodanowej, tylko od czasu do czasu jedząc posiłki bogate w "węgle". W ten sposób skoki poziomu insuliny będą rzadsze i nie tak gwałtowne, a Twoje ciało będzie przez większość doby pracowało w trybie spalania tkanki tłuszczowej.

W zamieszczonej poniżej tabeli znajdziesz zestawienie najpopularniejszych produktów spożywczych - staraj się jeść te, które znalazły się w "grupie niskowęglowodanowej", najczęściej jak to jest możliwe. I pamiętaj - jedz do woli.

Jeśli jednak takie jedzenie jest niedostępne, nie miej wyrzutów sumienia, gdy zjesz coś z "grupy wysokowęglowodanowej". Przyjmij taką zasadę: niech po każdym posiłku bogatym w "węgle" kolejne trzy będą złożone z produktów, w których węglowodanów jest mało. A co z alkoholem? Nie zamierzamy robić z Ciebie abstynenta - od 2 lampek wina lub 1 piwa Twoja nowa strategia odżywania nie runie jak domek z kart.

6 prostych sposobów, by schudnąć w delegacji:

 1.


Jedz śniadania

Opuszczając hotel bez śniadania, tracisz podwójnie. Po pierwsze, poranny posiłek najczęściej wliczony jest w cenę noclegu, więc płaci za niego firma. Jeśli nie zjesz śniadania, godzinę później, gdy dopadnie Cię głód, wydasz pieniądze na jedzenie z własnej kieszeni. Po drugie, hotele zwykle oferują śniadania w formie szwedzkiego bufetu, co oznacza, że możesz znaleźć w nim sporo jedzenia bez zbędnych węglowodanów. Jedząc zaś coś w biegu, sięgamy po jedzenie, które utrudni Ci potem dopięcie spodni.

 2.


Zostaw laptopa na biurku

"Jeśli zabierasz swój przenośny komputer do łóżka, podświadomie zaczynasz kojarzyć go z bezsennością i pracą, a nie ze snem i relaksem" - mówi dr Mark Rosenkind, niegdyś specjalista ds. snu w NASA, a obecnie szef firmy zajmującej się "zarządzaniem zmęczeniem".

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ mężczyźni śpią średnio o 2-3 godziny mniej na dobę w czasie, gdy są w podróży służbowej. To zakłócenie w pracy naszego biologicznego zegara powoduje, że spada poziom leptyny - hormonu, który sprawia, że czujesz się syty, a rośnie poziom greliny - hormonu, który podkręca uczucie głodu. "W ten sposób Twój apetyt w czasie delegacji rośnie o 23%"- wylicza Rosekind.

1 2 3
STRONA 2 z 3

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij