[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
  • Men's Health

  • Dieta

  • Woda butelkowana czy kranówa: która lepsza? [odpowiedź eksperta]

REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Woda butelkowana czy kranówa: która lepsza? [odpowiedź eksperta]

Zdrowsza jest woda butelkowa czy z kranu? Jak trenuję, to wszystko jedno, jaką wodę piję?

woda fot. Shutterstock
Wszystkie wody butelkowane dostępne w sklepach należy uznać za bezpieczne. Chociaż czujność nie zaszkodzi, bo mimo regularnego ich sprawdzania przez niezależne laboratoria zdarzają się afery związane z niezadowalającą jakością, głównie mikrobiologiczną, i obecnością w wodzie szkodliwych bakterii. W ostatnich latach pojawiło się również szereg doniesień dotyczących negatywnego wpływu opakowań PET. Okazuje się, że z tworzyw sztucznych do wody mogą migrować substancje szkodliwe dla naszego zdrowia. Te związki u mężczyzn gromadzą się w jądrach i m.in. odpowiadają za pogorszenie płodności. Woda pita regularnie i w dużych ilościach przez wiele lat może generować ich sporą dawkę. Lepiej kupuj wodę w szklanej butelce.

Zawartość składników niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu, tj. makro- i mikroelementów, jest główną wartością wody. Minerały zawarte w wodzie i ich poziom dzieli wody na nisko-, średnio- i wysokomineralizowane. Niska zawartość zalecana jest dla niemowląt i małych dzieci oraz osób z chorymi nerkami, natomiast wysoka zawartość dla aktywnych, regularnie trenujących sporty wytrzymałościowe, przy których obserwuje się duże ubytki składników mineralnych wraz z potem.

Średniomineralizowane mogą być spożywane przez wszystkie zdrowe osoby wykazujące umiarkowaną aktywność fizyczną. Ostatnio znacznie polepszyła się jakość wody wodociągowej, która w wielu dużych miastach z powodzeniem dorównuje jakością wodom butelkowanym. Korzystając z różnych systemów filtrujących wodę kranową, pamiętaj, że w ten sposób usuwasz znaczną część cennych minerałów, co generuje np. niedobory magnezu, z którymi nasze babcie i rodzice nigdy nie mieli problemów. Do przygotowywania potraw woda z kranu nie musi być filtrowana. Wystarczy, że postoi około 12-16 godzin, a to sprawi, że usunięty zostanie z niej chlor, natomiast cenne minerały trafią do herbaty czy zupy.

Ekspert: dr Marek Szołtysik, dietetyk, doktor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

REKLAMA

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij