To nieprawda!
Uznajemy to za fałsz, choć logicznie rzecz biorąc, można się spierać. Nawet Beaujolais Nouveau zyskuje z upływem czasu - wprawdzie tylko przez kilka miesięcy, ale zawsze. Z drugiej strony każde wino po jakimś czasie po prostu się zepsuje, więc jak widać, nie jest łatwo z takimi maksymami.
Generalnie można przyjąć, że czas przechowywania wina jest pochodną tradycji i stylu kraju, które je wyprodukował. Obie Ameryki i Australia robią wina (nawet te wysokiej jakości) do szybkiego wypicia i szybkiej przyjemności. Europa jest bardziej cierpliwa i tworzy wielkie wina, które dojrzewają powoli i mogą długo leżakować. Tych ostatnich jest jednak tylko kilka procent.
Ocenia się, że 98% całej światowej produkcji wina - zwłaszcza tej sprzedawanej masowo w supermarketach - należy wypić w ciągu 5 lat. Potem - według ekspertów - już nie ma sensu.
2. Tylko tanie wina zawierają siarkę
To nieprawda!
Wszystkie wina ją zawierają, ponieważ uwalnia się ona samodzielnie przy fermentacji. Regiony winiarskie stosują dwutlenek siarki do konserwacji i tradycja ta sięga czasów starożytnego Rzymu. Jest on całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia, ale ponieważ zdarzały się przypadki uczuleń, komisja UE wprowadziła obowiązek pokazywania zawartości siarki w butelce.
Białe, słodkie wina zawierają więcej siarczynów niż inne, więc jeżeli w Sauternes wyczuwasz siarkę, zakręć kilka razy kieliszkiem, by je napowietrzyć.
3. Białe wino do ryb, czerwone wino do mięs
To nieprawda!
"Ryby, drób i cielęcina lubią białe wina, zaś pod woły, sarny, wieprze jest czerwone wino lepsze; frukty, deser i łakotki lubią tylko wina słodkie, a szampana - wie i kiep, można podczas, po i przed" - ta dewiza haftowana na makatkach już nie jest do końca aktualna, choć, Boże broń, nie wolno o niej zapominać. Picasso, idziemy o zakład, przed kubizmem, potrafił realistycznie namalować konia, więc zanim się zacznie eksperymentować, warto znać podstawy.
Podstawą doboru win do potraw musi być równowaga - ani jedno, ani drugie nie może dominować, przytłaczać, zmieniać smaku - wino i danie muszą się uzupełniać, tworząc nowe połączenia. Czerwone, wybitne Chateauneuf du Pape na pewno przykryje aromaty fileta z soli w musie cytrynowym, a delikatne białe Chablis nie pokaże swych zalet w towarzystwie pieczeni z dzika.
Warto więc eksperymentować, ale warto także znać na pamięć uniwersalne sekrety: na przykład do niebieskich serów pleśniowych świetnie pasują słodkie wina, a wytrawne sherry i wytrawne wina musujące oraz szampan przyjaźnią się praktycznie z każdym daniem. Wejdź na stronę jakiewino.pl, gdzie znajdziesz połączenia win i potraw.
4. Czerwone wino jest zdrowsze niż białe wino
To prawda!
W tym meczu wygrywają czerwone, choć białe też zdobyły punkty: za niższą kaloryczność i mniej alkoholu. W czerwonym winie jest 10 razy więcej antyoksydantów niż w białym, a te właśnie chronią przed zakrzepami i zawałem.
Komentarze
Mens Health, 2014-02-17 15:02:11
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?