Wina świata: tradycyjne wina gruzińskie

Witajcie w ojczyźnie wina. Nie, nie we Francji – w Gruzji. To właśnie tam ponad 70 wieków temu zaczęto doceniać i wytwarzać sfermentowany sok z winogron. Oto kilka wybranych win, będących prawdziwymi skarbami gruzińskiej sztuki winiarskiej.

Wina świata: tradycyjne wina gruzińskie Mariyana M 2015/Shutterstock
fot. Mariyana M 2015/Shutterstock

Na obszarze dzisiejszej Gruzji wino zaczęto produkować już 5000 lat p.n.e. Tak ogromny zapas doświadczeń sprawił, że współczesne gruzińskie winnice prezentują wysoki poziom, a ich wina są coraz częściej poszukiwane przez konsumentów z całego świata. Jedną z nich jest Tbilvino.

W latach 90. odbyło się pierwsze ważne winobranie, wyznaczające nową filozofię firmy oraz rozsławiające zarówno producenta, jak i sam region: Kakheti – główny ośrodek winiarski kraju.

Właścicielami winnicy są bracia Margvelashvili: ekonomista i enolog, jednak pierwsze skrzypce gra Jeff Aston, główny winemaker. To właśnie oni sprawili, że gruzińskie wina zaczęto na nowo doceniać na świecie.

Wina białe:

Alazani White

Poznaj lekką, nieskomplikowaną Gruzję w białym Alazani. Półsłodkie wino z lokalnej odmiany Rkatsiteli ma niesamowity aromat i stwarza idealne warunki na niezobowiązujący aperitif. Wino dobrze współgra również z deserami oraz delikatnymi serami pleśniowymi.

Cena: 34,90 zł

Tsinandali White

Oprócz słodkich smaków, jakie oferuje Gruzja, na uwagę zasługują równie wyśmienite wina wytrawne. Tsinandali powstało ze specjalnie wyselekcjonowanych gron szczepów Rkatsiteli i Mtsvane w najważniejszym gruzińskim regionie Kakheti. Wino jest bogate w aromaty świeżych winogron, pigwy oraz kwiatów z dodatkowo wyczuwalnymi nutami wanilii.

Cena: 39,90 zł

Tvishi White

W tym winie słodycz przeplata się z kwasowością, aby w efekcie powstał delikatny, aksamitny smak. W butelce zamknięte są aromaty zielonych jabłek i brzoskwiń, uzyskanych dzięki winoroślom szczepu Tsolikouri. To półsłodkie wino znakomicie pasuje do słynnego gruzińskiego deseru „czurczchela”, przygotowanego z orzechów i winogron.

Cena: 59,90 zł

Wina czerwone:

Saperavi Red

Jeśli nazwa wina zachęca do spróbowania swoim egzotycznym określeniem, to jego smak sprawi, że się do niego wróci. Saperavi to nazwa szczepu, z którego powstało wino, i to ten rodzaj winogron jest odpowiedzialny za zapach świeżych wiśni z odcieniami wanilii. Ponadto te typowe aromaty idealnie komponują się z dębowymi nutami obecnymi w winie.

Cena: 48, 90 zł

Kindzmarauli Red

Region Kakheti słynie z win o aksamitnym smaku, tak jak produkowane tam wyjątkowe Kindzmarauli. W półsłodkim winie są aromaty jeżyn i wiśni, które zachwycą każdego. Nie bez powodu wino otrzymuje liczne nagrody w międzynarodowych konkursach winiarskich: brązowy medal w International Wine and Spirit Competition czy wyróżnienie w Decanter World Wine Awards.

Cena: 64,90 zł

Khvanchkara Red

Kvanchkara to czerwone, półsłodkie wino z regionu o tej samej nazwie. Użyte tu najlepsze, specjalnie wyselekcjowane grona dwóch odmian wywołują wrażenie letnich owoców w ustach. Wino ma delikatnie słodki smak, z bajecznym, silnym akcentem malin i borówek. Aby uchwycić te wszystkie walory, warto je pić samo.

Cena: 119,90 zł

MH 09/2014

REKLAMA