Wina świata: świeżość prosto z Australii

Witamy w winnicach Australii, zawdzięczających swój sukces Szkotowi Jamesowi Busby'emu, który w XIX wieku  przewiózł do Sydney ponad 500 odmian winorośli. Dziś Australia ma więcej niż 1600 winnic i nie jest to jej ostatnie słowo. Warto zachwycić się świeżością z antypodów. 

Wina świata: świeżość prosto z Australii Andrey Bayda 2015/shutterstock
fot. Andrey Bayda 2015/shutterstock

Australia

REKLAMA

Australia jako jeden z młodszych krajów winiarskich zawojował światowe rynki prostymi, ale znakomitymi w odbiorze winami. O bardzo szybkim sukcesie australijskich win zadecydowały świeżość, nowoczesność i prostota, zupełnie jak klimat tamtejszego życia. 

 

Nie odczuwa się tam ogromnego zamętu czy pośpiechu, życie toczy się leniwie i spokojnie. I być może dlatego wina pochodzące z Australii są określane jako „przyjazne dla konsumenta”, co tak naprawdę jest określeniem win odmianowych, rozpoznawalnych na całym świecie. 

Wina czerwone:

Hardys Nottage Hill Shiraz

To czerwone, wytrawne wino pokazuje pikantne smaki owocowych odmian, charakterystyczne dla klasycznego australijskiego stylu. Wyczuwalny słodki posmak w tle jest znakomitym uzupełnieniem, co najlepiej sprawdzić samemu przy kolacji, na przykład z makaronem.

Cena: 43,90 zł

Lindemans Bin 50 Shiraz

Wino skomponowane z aromatu czarnej porzeczki i odrobiny pieprzu jest idealne do wielu rozmaitych potraw – od wołowiny i baraniny po sery, owoce, a nawet czekoladę. Shiraz w tym wydaniu jest wyrazisty i wyśmienity.

Cena: 54,90 zł

Wolf Blass Yellow Label Shiraz

Wyjątkowo lekki shiraz, bez śladu cierpkości na języku, a do tego bardzo przyjemnie owocowy. Wino godne polecenia, powstałe z regionu słynącego z najlepszych w Australii gleb do uprawy i produkcji tejże odmiany.

Cena: 66,90 zł

Wina białe:

Hardys Nottage Hill Chardonnay

Wino subtelnie pachnące tropikalnymi owocami i wyróżniające się harmonią smaków. Potrafi urzec każdego, nawet wielbicieli win czerwonych. Pasuje zarówno do lekkich przekąsek, jak i do kolacji z rybami lub owocami morza.

Cena: 43,90 zł

Lindemans Bin 50 Chardonnay

Najwięcej zamieszania wprowadzają tu intensywnie pachnące egzotyczne owoce. Mango, brzoskwinia, banan tworzą razem absolutnie znakomitą całość i zarazem wzór dla innych jednoszczepowych win chardonnay. Można się nim rozkoszować wraz z daniami z drobiu bądź ryb.

Cena: 54,90 zł

Wolf Blass Yellow Label Chardonnay

Dominujące tropikalne aromaty melona i brzoskwini przywołują w pamięci letnie, beztroskie dni, niekoniecznie spędzone w Australii. Wino warto spróbować w towarzystwie owoców morza, by tym bardziej poczuć się jak na wakacjach.

Cena: 66,90 zł

Australia to jedno z najbardziej odizolowanych, ale również najbardziej urokliwych miejsc na ziemi. 

MH 11/2013

REKLAMA