Wina świata: niemiecki riesling

Jeżeli riesling, to niemiecki, a jeżeli niemiecki, to Kendermanns. Nic dziwnego w takim skojarzeniu – tuż za naszą zachodnią granicą najlepsze warunki do uprawy mają właśnie gatunki białych winorośli, zwłaszcza riesling. Najwyższa pora spróbować.

Wina świata: niemiecki riesling Mariyana M 2015/Shutterstock
fot. Mariyana M 2015/Shutterstock

A. Kendermanns, rodzinna firma znad Renu, słynie z rieslinga nie tylko na rynku europejskim, ale na całym świecie. Wszystko zaczęło się w 1920 r. od sprzedaży winogron i moszczu winnego przez Carla Reha. Jego biznes tak dobrze prosperował, że w naturalny sposób przekształcił się w niewielką winiarnię. Pasja, nowe technologie i dobre warunki do uprawy szybko przyniosły efekty.

W 1947 r. wina Kendermanns zaczęły być coraz chętniej kupowane za granicą. Dziś winnicą zarządza trzecie pokolenie, a jej wina są najczęściej nagradzanymi niemieckimi winami na międzynarodowych konkursach.

Mimo że wina z Niemiec są powszechnie postrzegane jako lekkie, o niskiej zawartości alkoholu i głównie białe, to oferta Kendermannsa potrafi zaskoczyć swoim zróżnicowaniem.

Gewurztraminer Qba

Typowy gewurztraminer powinien dojrzewać w chłodniejszym klimacie. Niemiecka winnica Kendermanns zapewnia mu idealne warunki. W butelce dominują charakterystyczne dla tej odmiany aromaty owoców liczi i płatków róż, a całość jest doskonale świeża i orzeźwiająca. Lekkie wino lubi równie lekkie towarzystwo, jak krewetki doprawione kolendrą i trawą cytrusową.

Cena: 33,90 zł

Organically Grown

Wino warte uwagi nie tylko ze względu na zniewalający smak, ale i sposób produkcji. Jest organiczne, co oznacza, że powstało w zgodzie z naturą, bez udziału jakichkolwiek środków chemicznych. Dodatkowo jest delikatne i pachnie owocami, a gruszki i jabłka przyjemnie układają się na podniebieniu. Z tej lekkości trudno usiedzieć w miejscu.

Cena: 34,90 zł

Dornfelder Trocken

Kendermanns Dornfelder dowodzi, jak ogromny potencjał tkwi w niemieckich winach czerwonych. To jest pysznie, owocowe, z przewagą wiśni i jeżyn. Jednocześnie jest bardzo uniwersalne i będzie pasowało do wielu dań – zarówno do mięs, jak i lżejszych przekąsek. Wino zdobyło srebrny medal podczas Berliner Wine Trophy w 2011 roku.

Cena: 39,90 zł  

Riesling Dry Qba

Wino ma w sobie wszystko, co powinien zawierać klasyczny riesling: świeżość, lekkość i owocowo- -cytrusowy smak. To odpowiednia butelka na ostatnie ciepłe dni. Niezwykle mineralne i tak delikatne wino, że trudno go nie docenić, zwłaszcza w towarzystwie ryb, owoców morza czy sałat.

Cena: 40,90 zł

Riesling Kabinett Qmp

Kendermanns Riesling Kabinett to klasyka gatunku. Jest niemieckim winem półsłodkim, które urzeka delikatnością. Subtelny zapach zielonych owoców współgra z nutami mineralnymi. Schłodzone będzie świetnym winem na upalny dzień, jako aperitif lub na zakończenie posiłku przy deserach.

Cena: 40,90 zł

Riesling Spätlese

Ten riesling kategorii Spätlese (tłum. – późny zbiór) to wyjątkowe wino półsłodkie. Zbiory rozpoczynane są co najmniej tydzień po ofi cjalnym terminie winobrania, dzięki czemu winogrona zawierają więcej cukru. To z kolei powoduje, że wino ma bardziej łagodny charakter i subtelny, owocowy smak, wzbogacony o nuty miodu. Jest doskonałym połączeniem z deserami.

Wino to niezwykle szlachetny rodzaj alkoholu i spożywane jest zawsze z poszanowaniem pewnych zasad. I choć wielu z nas chętnie przyznaje się do ich znajomości, rzeczywistość pokazuje, iż ta wiedza jest bardzo fragmentaryczna, a w części nieprawdziwa. By pomóc Ci z gracją poruszać się w świecie zasad sztuki winiarskiej, MH rozbija 9 mitów dotyczących picia wina.

Cena: 43,90 zł

MH 10/2014

Zobacz również:
REKLAMA