Wina świata: królewski szczep Chardonnay

Zawdzięczamy mu najlepsze szampany i najlepsze burgundy, takie jak Chablis, Meursault czy Pouilly-Fuissé. Aktualnie, wśród 42 winiarskich krajów świata aż 35 produkuje chardonnay. Nie bez istotnego powodu. Przedstawiamy króla białych szczepów winogron.

Wina świata: królewski szczep Chardonnay Samot 2015/shutterstock
fot. Samot 2015/shutterstock

Chardonnay

REKLAMA

Król białych szczepów – tak o chardonnay mówią znawcy wina na całym świecie. I nie sposób się z tym nie zgodzić. Chardonnay to jedna z najpopularniejszych białych odmian winogron, uprawiana praktycznie w każdym regionie winiarskim naszego globu.

 

Jest ona niezwykle odporna na choroby i zmienne warunki klimatyczne – bardzo dobrze znosi zarówno chłodny klimat Szampanii i Kanady, jak i australijskie upały. Z winogron chardonnay produkowane są najwyższej jakości białe wina, szampany, a nawet wina likierowe. W zależności od regionu uprawy oraz procesu wytwarzania wina chardonnay różnią się między sobą smakiem i charakterem.

Esprit de Sérame Vin de Pays d'OC

Wino, którego każdy łyk przywodzi na myśl ciepłe letnie popołudnie. Dominują w nim przyjemne aromaty cytrusów i białych kwiatów, więc pasuje do wszelkiego rodzaju lekkich sałat. Można także delektować się nim samym w miłym towarzystwie – zdecydowanie poprawia nastrój w mroźne, zimowe dni.

Cena: 33,90 zł

Trapiche Chardonnay Mendoza Argentina

Wino, które tuż po otwarciu kusi subtelnym zapachem pieczonych jabłek. Bez obaw można je serwować do aromatycznych dań z kuchni orientalnej. Będzie do nich pasować również ze względu na swój piękny, słomkowy kolor z refleksami zieleni. Gwarantowana uczta dla oka i podniebienia.

Cena: 34,90 zł

Casablanca Cefiro Reserva

Chardonnay prosto z dalekiego Chile, z doliny Casablanca. Zachodnia część tego regionu pozostaje pod wpływem zimnych prądów pacyfi cznych, co zdecydowanie wpływa na charakter tego wina. Jest ono lekkie i orzeźwiające, a na dodatek pachnie mango i morelami, szczególnie dobrze komponuje się więc z potrawami z ryb i owoców morza

Cena: 39,90 zł

Wolf Blass Eaglehawk South Eastern Australia

Delikatne wino o bukiecie typowym dla australijskiego chardonnay: aromaty melonów i brzoskwini, a to wszystko uzupełnione jeszcze delikatną nutą dębu. Można się nim delektować na co dzień i od święta – za każdym razem jest doskonałe.

Cena: 43,90 zł

Woodheaven Chardonnay California USA

Wino idealne na aperitif podczas spotkania z przyjaciółmi. Lekkie i świeże, pachnące cytrusami. Z pewnością zaostrzy apetyt naszych gości. Można serwować je również z grillowanymi rybami lub kurczakiem – idealnie wydobędzie i podkreśli ich smak.

Cena: 44,90 zł

Joseph Drouhin Vaudon A.O.C

Oddaje typowy charakter burgundzkiego regionu Chablis. Subtelny bukiet świeżych owoców, uzupełniony nutami białych kwiatów. Orzeźwiające, żywe i delikatnie metaliczne wino. Wyśmienite z polędwiczką wieprzową. Zdecydowanie warto podać je podczas eleganckiej kolacji .

Cena: 84,90 zł 

MH 02/2013

REKLAMA