Wina świata: hiszpańskie Tempranillo

Specjaliści od wina mawiają, że tempranillo jest hiszpańską odpowiedzią na francuskie cabernet sauvignon. I wcale nie gorszą, tylko inną. Smakosze cenią je za uniwersalność, bo świetnie komponuje się z większością potraw, ale i bez nich jest doskonałe.

wina hiszpańskie fot. Philip Lange
fot. Philip Lange 2015/shutterstock

Specjaliści od wina mawiają, że tempranillo jest hiszpańską odpowiedzią na francuskie cabernet sauvignon. I wcale nie gorszą, tylko inną. Słynie z niego region Rioja, w którym powstaje wiele znakomitych hiszpańskich win, ale sam szczep znany jest także w Portugalii, Kalifornii, Australii i Argentynie.

Tempranillo

Mówiąc o Tempranillo, chce się zakrzyknąć: Viva España! Ta najpopularniejsza na Półwyspie Iberyjskim odmiana winogron daje jedne z najsmaczniejszych czerwonych win. I choć legenda głosi, że jest to potomek Pinot Noir przywieziony do Hiszpanii przez francuskich mnichów pielgrzymujących do Santiago de Compostela, to jednak naukowcy dowiedli, że jest to hiszpańska odmiana rodzima.

Nazwa tego szczepu wywodzi się od słowa „temprano”, czyli „wczesny”. Dojrzewa szybciej niż inne odmiany i wymaga szczególnej pielęgnacji. W zamian daje wina niezwykle eleganckie i harmonijne w smaku, o pysznych aromatach czarnych i czerwonych owoców, z delikatnymi nutami przypraw korzennych i wanilii.

Wina do potraw z grilla i lekkich przekąsek  

Candidato Tempranillo

Hiszpania

Wino, które zdecydowanie warto mieć zawsze pod ręką - sprawdzi się zarówno podczas obiadu z rodzicami, jak i niespodziewanej wizyty przyjaciół. Owocowe w smaku. Szczególnie dobrze komponuje się z grillowanym kurczakiem w ziołach lub delikatnym stekiem z jagnięciny.  

Bajoz Tempranillo Toro

Hiszpania

Wino niejednokrotnie nagradzane na międzynarodowych targach winiarskich. Doskonale zbalansowane i bardzo soczyste, z intrygującą nutą lukrecji. Ten smak na długo pozostaje w ustach. Wino z pewnością godne polecenia! 

Esencia Valdemar Tinto

D.O.C Rioja Hiszpania

Wino idealne na popołudniową sjestę. Jego świetny smak i aromat dojrzałych czerwonych owoców sprawiają, że po prostu nie można się od niego oderwać. Aż chce się, by sjesta trwała cały dzień.

Garmendia Joven Tempranillo

D.O. Arlanza Hiszpania

Subtelny, malinowo- -truskawkowy zapach tego wina już po pierwszym łyku przywodzi na myśl ciepłe letnie popołudnie, a delikatna bananowa nuta dodaje mu charakteru. Warto o każdej porze roku. 

Finca Antiqua Tempranillo

D.O. La Mancha Hiszpania

Przepyszne wino o subtelnym aromacie czarnych i czerwonych owoców, które doskonale smakuje w towarzystwie hiszpańskich tapas, takich jak ser manchego czy pikantna kiełbasa chorizo. Można także delektować się nim samym – w każdym przypadku jest równie doskonałe. 

Conde de Valdemar Crianza 

D.O.C Rioja

Wino eleganckie i bardzo harmonijne w smaku. Swój przyjemny aromat dzikich owoców i wanilii zawdzięcza ponadrocznemu leżakowaniu w dębowej beczce. A do tego produkowane jest w La Rioja, czyli najważniejszym i najpopularniejszym regionie winiarskim Hiszpanii.  

MH 04/2013

Zobacz również:
REKLAMA