Wina, które cieszą: wiwat bąbelki!

Gdy zadasz zagadkę smakoszowi win musujących i szampanów, jakie zna brzydkie słowo na literę D, odpowie bezbłędnie – Dorato. Sylwester i karnawał są najlepszą okazją, by sprawdzić, ile radości może dać markowy szampan i doskonałe musujące wino.

szampan, Sylwester fot. bogdanhoda 2015/shutterstock
fot. bogdanhoda 2015/shutterstock

Do siego roku!

Szampan, ten prawdziwy, jedyny uprawniony do używania tej nazwy, pochodzi z jednego miejsca na Ziemi – regionu Champagne we Francji. Uchodzi za najsłynniejsze wino musujące świata, bo rozpoznawany jest nie tylko przez tych, którzy lubią i piją wina. Do jego produkcji dopuszcza się wyłącznie trzy odmiany: Pinot Noir, Pinot Meunier i Chardonnay.

Szampana należy pić zawsze schłodzonego, na aperitif, ale również w towarzystwie lekkich dań – sałat, koziego sera bądź w celu uczczenia wyjątkowej okazji. Chociaż, między nami, jeżeli nas stać na zakup, to smakuje doskonale także bez okazji. Nie wierzcie w specjalne korki, łyżeczki włożone w szyjkę butelki itp. – otwartego szampana nie zostawia się na jutro!

Szampany i wina 

Moingeon Cremant de Bourgogne Brut Prestige Blanc

Delikatne wino musujące, z apelacji utworzonej w 1975 roku. Wyróżnia je tradycyjna metoda produkcji, identyczna jak ta stosowana w Szampanii. Cremant de Bourgogne powstaje w zdecydowanej większości z Pinot Noir – jak na Burgundię przystało.

Nicolas Feuillatte Rose A.O.C Champagne

To propozycja szampana, ale w różowej odsłonie. Idealne wino na romantyczny, sylwestrowy wieczór we dwoje. Moc Pinot Noir, gładkość i elegancja Pinot Meunier sprawiają, że doskonale skomponujemy ten trunek z tatarem z łososia, kozim serem, a nawet ciastami owocowymi. 

Bollinger A.O.C Champagne

Bollinger jest jedną z najbardziej ekskluzywnych i rozpoznawanych marek szampana na świecie. Będzie zatem idealny na spektakularny, szalony karnawał i sylwestra. Swój sukces zawdzięcza m.in. fi lmom z Jamesem Bondem. Ulubionym szampanem agenta 007 jest właśnie Bollinger Special Cuvee.

Wina musujące

Frédéric Chopin Vin Mousseux

Po prostu solidne francuskie wino musujące z polskim akcentem. Wytrawny owocowy smak i lekkie aromaty tworzą wino orzeźwiające, które przypadnie do gustu każdemu. Dodatkowym atutem jest bardzo przystępna cena. 

Gancia Prosecco Spumante

Włoskie prosecco świetnie sprawdza się w upalne, letnie dni, ale nie zapominajmy o nim w zimie. Podczas karnawałowego szaleństwa nas nie zawiedzie. Musujące, bardzo aromatyczne. W smaku – pełne i wytrawne. Bardzo dobrze się miesza z sokiem pomarańczowym.  

Castellblanch Carat Cava

Musująca specjalność dla miłośników karnawałowej zabawy w stylu hiszpańskim. Cava to katalońskie wino musujące, powstające na drodze tradycyjnej metody szampańskiej. W odróżnieniu od jej francuskiego odpowiednika to dużo tańsze rozwiązanie, a smak świetny. Wersja półwytrawna  

MH 01/2012 

Zobacz również:
REKLAMA