Wina kalifornijskie: smak z USA

Kraj pochodzenia i rodzaj szczepu to nie wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem wina. Wiedza o winnicy, w której zebrano owoce, przetworzono je i zabutelkowano, także może się przydać. Oto winnica Delicato Vineyards Family, prosto z Kalifornii w USA.   

wina kalifornijskie, Kalifornia, winnice fot. Michael Warwick 2015/shutterstock
fot. Michael Warwick 2015/shutterstock

Vineyards Family, prosto z Kalifornii, i jej flagowe wina: Woodhaven, Gnarly Head i First Press. Warto zapamiętać i wypróbować.

REKLAMA

Delicato Vineyards

Każdy, kto nie przepada za zimą i czeka na lepszą aurę, może zafundować sobie krótką podróż do bajecznej Kalifornii, nie ruszając się z domu. Delicato Vineyards – wiodący producent win kalifornijskich – od 90 lat zachwyca wszystkich owocowym charakterem oraz przyjemnym, niezobowiązującym smakiem swoich win.

To również zasługa najlepszych regionów winiarskich, w których Delicato posiada swoje winnice, m.in. słynne Lodi, gdzie powstaje najpopularniejsze amerykańskie wino – zinfandel. Amerykanie, mówiąc: "It’s not a sin to drink a zin", pokazują, jak bardzo je kochają, traktując zinfandela jako swój flagowy szczep. 

Woodhaven

Zinfandel

Świetnie sprawdzi się podczas długich, chłodnych jeszcze wieczorów. Wino jest dobrze zbudowane dzięki dłuższej maceracji i ma urzekający zapach śliwek i wiśni. W ustach wyczuwalne są delikatne maliny, czarna porzeczka i gdzieś tam – w oddali – również przyprawy. Bardzo przyjemne wino, szczególnie dla tych, którzy nie szukają czegoś skomplikowanego, a słonecznego i owocowego.

Woodhaven

Chardonnay

Chardonnay to jeden z najbardziej popularnych szczepów na świecie. Słońce Kalifornii jest od razu widoczne w smaku i aromacie. Wąchając, poczujemy brzoskwinie, gruszki, jabłka, ale pojawiają się też akcenty cytryny, ananasa i wanilii. Tę ostatnią zawdzięczamy leżakowaniu w dębowych beczkach. Wino do picia jako aperitif, jak również do sałatek. 

Gnarly Head

Viognier

Oto "nowoświatowy" viognier, którego rodzimym miejscem jest północna część Rodanu we Francji. Jest to bardzo wymagający szczep, ale wino jest absolutnie doskonałe, bardzo delikatne, dające dużo świeżości. W 2013 roku w konkursie Sommelier Wine Awards wino otrzymało złoty medal. Sprawdzi się do dań kuchni azjatyckiej, dając balans do ostrych dań czy curry.

Gnarly Head

Zinfandel

Poszukujący naprawdę dobrego przedstawiciela Kalifornii musi spróbować tego wina, produkowanego z winorośli liczących powyżej 50 lat. Aromaty malin, wiśni z nutami przypraw oraz czekolady zawdzięcza beczkom z dębu francuskiego i amerykańskiego. Rocznik 2009 otrzymał 91 pkt w Ultimate Beverage Challenge oraz złoty medal podczas San Francisco Chronicle Wine Competition. Doskonałe do mięsa wołowego i wieprzowiny. 

First Press

Chardonnay

Ma wyczuwalne aromaty owoców cytrusowych, dojrzałej gruszki oraz delikatny zapach miodu spadziowego. Wyczuwalna dobra i przyjemna kwasowość z posmakiem żółtych jabłek oraz cytryny. To wino to także dobre uzupełnienie do dań z ryb, drobiu, sałatek i niektórych owoców morza. Rocznik 2007 został uhonorowany srebrnym medalem w Decanter World Wine Awards w 2010 roku. 

First Press

Cabernet Sauvignon

Dzięki piętnastu miesiącom przechowywania w beczkach dębowych wino jest doskonale zbalansowane. Ma aromat czarnej porzeczki oraz jeżyn, a w ustach pojawia się dojrzała wiśnia, czekolada oraz fi gi. Jedno z ciekawszych cabernetów z tego regionu. Rocznik 2007 zdobył srebrny medal podczas Decanter World Wine Awards w 2010 roku. 

MH 03/2014

REKLAMA