Wina francuskie: elegancja i klasyka smaku

Podobno nie ma lepszych win niż francuskie, a kraj znad Loary zajmuje w tej kategorii pozycję światowego lidera. To właśnie stąd, a dokładniej z Burgundii pochodzi jeden z najlepszych producentów wina nie tylko w kraju, nie tylko w Europie, ale i na świecie – Joseph Drouhin. 

Wina francuskie: elegancja i klasyka smaku Igor Klimov 2015/shutterstock
fot. Igor Klimov 2015/shutterstock

Joseph Drouhin

Przynależność do Primum Familiae Vini – najbardziej elitarnego grona największych rodzin winiarskich – oraz francuskie pochodzenie czynią z tej winnicy jedną z bardziej rozpoznawalnych i cenionych marek na całym świecie.

 

Od czasów założyciela aż do dziś trwa nieustanna praca nad budowaniem pozycji i renomy fi rmy dzięki zaangażowaniu całej rodziny. Początkowo winnice Josepha Drouhina zajmowały tereny wokół Beaune, później poszerzyły swoje granice, poczynając od Clos Des Mouches, aż do posiadłości Grand Cru w Chablis (1968 r.). Prawdziwa winiarska potęga.

Wina białe:

Laforét Bourgogne Chardonnay

Szlachetne i eleganckie wino o znakomitej relacji ceny do jakości, gwarantowanej przez markę Drouhin. Wino o zrównoważonej kwasowości i czystym, dojrzałym oraz owocowym smaku.

Przeważają w nim głównie jabłka, brzoskwinie i morele, charakterystyczne dla odmiany Chardonnay. Doskonale komponuje się z rybami, owocami morza oraz lekkimi daniami mięsnymi.

Cena: 59,90 zł

Macon-Villages Bourgogne A.O.C.

Z serca Burgundii, z uroczego miasteczka Beaune, pochodzi to niesamowite chardonnay. Białe wino z intensywnym owocowo- -kwiatowym bukietem. Jedwabiste i aksamitne w smaku. Doskonałe do potraw rybnych, drobiu i cielęciny.

Cena: 66,90 zł

Chablis Vaudon A.O.C.

Na trunek składa się piękny, jasnożółty kolor oraz subtelny bukiet świeżych owoców cytrusowych i białych kwiatów. Zdecydowanie wytrawne, orzeźwiające i żywe wino. Delikatnie metaliczne, oddaje typowy charakter wapiennego podłoża regionu Chablis. Doskonałe do ryb, owoców morza, drobiu i cielęciny.

Cena: 84,90 zł

Wina czerwone:

Beaujolais- -Villages A.O.C.

Czerwone wino wyróżniające się owocowym aromatem wiśni, śliwek, malin, truskawek i bananów. Czasami pojawia się również zapach fi ołków. Należy je spożywać jako młode wino, lekko schłodzone. Lekkie, będzie dobrym akompaniamentem do lekkich dań, wędlin i drobiu.

Cena: 56,90 zł

Laforet Pinot Noir A.O.C.

Bourgogne Wino oparte na Pinot Noir o granatoworubinowym kolorze, złożonym bukiecie, w którym dominują aromaty malin oraz czarnej i czerwonej porzeczki. W ustach bardzo przyjemne, o smaku świeżych jagód oraz czerwonych owoców, z delikatnym i eleganckim garbnikiem. Idealne w połączeniu z czerwonymi mięsami, dziczyzną oraz z miękkimi serami.

Cena: 66,90 zł

Moulin-a- -Vent A.O.C. Gamay

Jedno z 10 Crus regionu Beaujolais, o głębokiej, purpurowej barwie z fi ołkowymi refl eksami. Produkowane z gron Gamay ma charakterystyczny aromat malin, śliwek i truskawek z korzennymi nutami. Dzięki dużej koncentracji osiąga znaczne możliwości starzenia od 7 do 15 lat. Znakomite do baraniny, wołowiny i dziczyzny.

Cena: 82,90 zł 

Jesteś już ekspertem w dziedzinie sztuki winiarskiej i na imprezach brylujesz niczym wytrawny sommelier? Szczerze gratulujemy. A jak się przedstawia Twoja wiedza o innym szlachetnym trunku? O którym konkretnie, pytasz? O Whisky, rzecz jasna. Oto kilka wskazówek dla początkujących entuzjastów popularnej "rudej".

MH 08/2014

REKLAMA