Wina Świata: wykwintny Pinot Noir

Pinot Noir to pierwszy oficjalnie uznany i nazwany szczep winorośli, którego opis pojawia się w rejestrach już w 1375 roku. Daje wina solidne, ale nieciężkie i pasujące do wielu potraw. Warto wstawić do piwniczki lub barku. Oto kilka interesujących pozycji.

Wina Świata: wykwintny Pinot Noir alexpro9500 2015/shuttestock
fot. alexpro9500 2015/shuttestock

Pinot Noir

Ze względu na różnorodność bukietów win produkowanych z Pinot Noir odmiana ta bywa nazywana kameleonem szczepów. Jest ona trudna w uprawie i niezwykle kapryśna. Niełatwo wyprodukować z niej przyzwoite wino, jednak wprawni winiarze potrafi ą ją okiełznać.

Ojczyzną Pinot Noir jest francuski region Burgundia, a jego uprawa znana jest od dwóch tysięcy lat. Wyprodukowane z tego szczepu trunki cechują się zazwyczaj nutami śliwek, czereśni i wiśni, a także aromatami fiołków i dzikiej róży.

Bukiet każdego Pinot Noir zmienia się w zależności od miejsca uprawy i sposobu winifikacji – niezmienna pozostaje jednak jego łagodna i aksamitna struktura.

Laforet Bourgogne'08 Joseph Drouhin

Delikatne, aksamitne i klarowne wino prosto z ojczyzny Pinot Noir – Burgundii. Pasuje do wielu potraw, dlatego warto zawsze mieć je pod ręką. Idealnie sprawdzi się zarówno na eleganckim przyjęciu, jak i podczas niezapowiedzianej wizyty przyjaciół.

Cena: 66,90 zł

Kim Crawford'10 Marlborough

Nowozelandzkie wino o pięknym, rubinowoczerwonym kolorze i przyjemnym, konfi turowo- owocowym bukiecie. Idealne na romantyczną kolację lub obiad z przyjaciółmi. Będzie doskonałym uzupełnieniem prostych potraw z makaronem, rybami czy delikatnym czerwonym mięsem.

Cena: 69,90 zł

Esterhazy Classic Burgenland'11  

Choć z austriackich winnic pochodzi zaledwie jeden procent globalnej produkcji wina, to jednak z całą pewnością za niewielką ilością idzie wysoka jakość. Austriackie trunki słyną na całym świecie ze swojego eleganckiego i harmonijnego aromatu. Właśnie takie jest też wino Esterhazy Classic, które zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Cena: 69,90 zł

Gnarly Head California'10

Odrobina lata zamknięta w butelce – wino od Gnarly Head prosto ze słonecznej Kalifornii. Jest to trunek o głębokim smaku czerwonych owoców, a wprawniejsi smakosze wyczują w nim nawet akcenty przypraw. Śmiało można go serwować z łososiem z grilla czy pieczenią z indyka. Palce lizać!

Cena: 72,00 zł

Ventisquero Queulat Gran Reserva'10

Wytwarzane w Chile Ventisquero Queulat jest jednym z oryginalniejszych win powstałych z Pinot Noir. Dominują w nim nie tylko charakterystyczne dla tej odmiany aromaty czerwonych owoców, lecz także nuty wanilii, kawy, a nawet masła. Warto spróbować.

Cena: 74,90 zł

Adoria Pinot Noir'10

Polskie wina mają się coraz lepiej – doskonałym tego przykładem jest Pinot Noir z podwrocławskiej winnicy Adoria. Jest to trunek o łagodnym aromacie malin, truskawek i czerwonych porzeczek. Długo leżakuje w beczkach, dlatego też da się w nim wyczuć subtelne nuty wanilii. Z pewnością wino godne polecenia!

Cena: 90,00 zł

MH 11/2012

Zobacz również:
REKLAMA