Wina Świata: szlachetny urok Merlota

Merlot, mylnie nazywany młodszym bratem wielkiego Cabernet Sauvignon, pochodzi także z regionu Bordeaux we Francji i zasługuje na najwyższy szacunek. Ta odmiana doskonale komponuje się zarówno z wołowiną czy jagnięciną, jak i z kurczakiem. Niebo w gębie. 

Wina Świata: subtelny urok Merlota Samo Trebizan 2015/shutterstock
fot. Samo Trebizan 2015/shutterstock

Merlot

REKLAMA

Druga – po Cabernet Sauvignon – najpopularniejsza na świecie odmiana winogron. Z powodzeniem uprawiana jest w różnych zakątkach globu. Wytwarzane z tego szczepu trunki polecane są szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z winem.

 

Najpierw zachwyci ich jego gładkość i aksamitność, a z czasem będą w stanie wyczuć w nim nuty suszonych śliwek, wiśni, a w winach dojrzałych – zapachy czarnej porzeczki, a nawet trufli.

W odróżnieniu od Cabernet Sauvignon można je pić jako młode, choć leżakowanie w beczkach zdecydowanie wzbogaca smak każdego merlota. Po 3-4 latach leżakowania nabierze niezbyt głębokiego, czerwonorubinowego koloru.

Castellani Merlot Delle Venezie Veneto I.G.T'10

Wino o niezwykle intensywnym, rubinowym kolorze, które tuż po otwarciu uderza mocnym zapachem czerwonych owoców. Ze względu na swój lekko ziołowy, wiśniowy posmak idealnie komponuje się nie tylko z daniami kuchni włoskiej, lecz także z bardziej uniwersalnymi potrawami.

Cena: 24,90 zł

Esprit de Serame Merlot'10 Francuskie wino, które zaraz po otwarciu przywodzi na myśl późne lato – w jego bukiecie można wyczuć nuty dojrzałych czerwonych owoców, a zwłaszcza słodkich, dorodnych śliwek. Jest łagodne i wyrównane w smaku, więc nie stworzy problemów niewprawionemu podniebieniu. Jedno z bardziej uniwersalnych win czerwonych.

Cena: 33,90 zł

Santa Carolina D.O. Valle de Rapel Merlot'10

Klasyczny merlot z chilijskiej winnicy Santa Carolina. Lekki, łatwy trunek o aromatach charakterystycznych dla tej odmiany. Wino „bezpieczne”, dlatego też śmiało można je łączyć z różnymi potrawami.

Cena: 33,90 zł

Slavyantsi Merlot'08 Oreshaka Grand Reserve

Winogrona do produkcji tego bułgarskiego trunku najpierw dojrzewają w pełnym bałkańskim słońcu, a następnie są ręcznie zbierane i selekcjonowane. Dzięki temu wino wytwarzane jest jedynie z najdorodniejszych owoców i zyskuje mocny, wyrazisty charakter. Trunek szlachetny i wytrawny – bez obaw można go serwować do potraw z czerwonego mięsa.

Cena: 66,90 zł

Columbia Crest Merlot'08 Grand Estates

Merlot ze stanu Waszyngton – godna konkurencja dla win z Kalifornii. Długo leżakuje w beczce, dzięki czemu zyskuje lekko waniliowy posmak. Przyjemny, konfi turowo- owocowy trunek. Jeśli pozwoli mu się „odetchnąć” na chwilę przed podaniem, zrewanżuje się harmonijnym smakiem.

Cena: 66,90 zł

Garmendia Tempranillo Merlot'05

Aromatyczne hiszpańskie wino. Dobrze zbudowane, wyraziste i eleganckie – raczej dla wprawniejszych degustatorów. Doskonale komponuje się z wołowiną, baraniną i dziczyzną. Świetnie sprawdzi się też jako kompan serowych przekąsek. Trunek z pewnością godny polecenia!

Cena: 139,90 zł 

MH 10/2012

REKLAMA