Wina Świata: legendarny Cabernet Sauvignon

To właśnie butelek Cabernet Sauvignon dotyczy powiedzenie, że im wino starsze, tym lepsze. Pasuje doskonale do potraw o intensywnym, wyrazistym smaku. Jest to szczep iście królewski i rzeczywiście króluje na wielu stołach. Oto kilka propozycji dla Ciebie.

Wina Świata: legendarny Cabernet Sauvignon JirkaBursik 2015/shutterstock
fot. JirkaBursik 2015/shutterstock

Cabernet Sauvignon

Co łączy wszystkie wina świata? Winogrona. Zasługą ich różnorodności są odmiany winorośli, których są tysiące. Jednak większość światowej produkcji powstaje z tych najbardziej popularnych: Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Chardonnay czy Sauvignon Blanc.

 

I to im poświęcimy najbliższe wydania sekcji winiarskiej magazynu, zaczynając do bohatera dzisiejszego odcinka – Cabernet Sauvignon. Odmiana szlachetna i jednocześnie mająca łatwość dostosowania się do prawie każdego klimatu.

Dlatego uprawiana jest w wielu krajach i na różnych kontynentach. Charakteryzują ją mocne owocowe aromaty – przede wszystkim czarnej porzeczki.

Pueblo del Sol Cabernet Sauvignon

Urugwaj – w Polsce, w kontekście wina, nadal brzmi egzotycznie. Nic bardziej mylnego: to kolejny kraj reprezentujący Nowy Świat i przyzwoite trunki. Tu w wydaniu popularnego na całym globie caberneta. I jak na tę odmianę przystało, jest to wino o intensywnych aromatach czerwonych owoców.

Cena: 32,90 zł

Domaine de Serame Vin D'Oc

Cabernet Sauvignon ze słonecznego południa Francji. Trunki z regionu Pays D’Oc podawano niegdyś do stołu na dworze królewskim, zanim nastała era win bordoskich. Ta butelka, dzięki dużej dawce słońca i doskonałemu terroir, zachwyci nas bogactwem aromatów dojrzałych owoców – głównie czarnych porzeczek.

Cena: 43,90 zł

Casablanca Cefi ro D.O. Maipo Valley Chile

Klasyczny przykład nowoświatowego caberneta. Znajdziemy w nim silne aromaty konfi tury z porzeczki oraz jagód z czekoladowymi nutami. Bardzo dobrze skomponuje się z krwistym stekiem wołowym. Przypadnie do gustu sympatykom win łatwych w odbiorze.

Cena:39,90 zł

Woodhaven

Cabernet Sauvignon California

Reprezentant jakże lubianych w Polsce win kalifornijskich. I jak na nie przystało, jest to wino bardzo owocowe, ale zarazem delikatne. Niezobowiązujące – będzie świetnym dodatkiem do pizzy albo prostych makaronów z sosami.

Cena: 44,90 zł

Finca Antigua D.O. La Mancha Espagne

Cabernet Sauvignon z hiszpańskiej winnicy Las Mateas. Ma piękny, wiśniowy kolor i wyraźne owocowe aromaty – charakterystyczne dla tej odmiany. Nie jest winem ciężkim, a wręcz subtelnym. Godna alternatywa dla fanów win chilijskich lub argentyńskich.

Cena: 44,90 zł

Trapiche Oak Cask

Argentyna Trunki z winnicy Trapiche są wyrazem uznania dla argentyńskiego winiarstwa. Intensywna, ciemna barwa wina, zachwycający aromat marmolady z wiśni, mocny, taniczny smak – to sprawia, że znajdzie miłośników wśród fanów zdecydowanych, ciężkich win. Genialne do wyśmienitych argentyńskich steków wołowych.

Cena: 49,90 zł

MH 09/2012

Zobacz również:
REKLAMA