[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Wigilijna ściągawka: jak jeść, by nie przegiąć

Nawet jeść trzeba umieć, przynajmniej jeśli nie chcesz nadmiernie obciążać żołądka. Wojciech Kasprzak, profesor WSHiG w Poznaniu, zdradza, na co warto zwrócić uwagę przy wigilijnym stole.

święta, Boże Narodzenie fot. Shutterstock
1. Dobry początek

Zupa rybna, grzybowa czy barszcz są generalnie lekkostrawne. "Uważaj natomiast na uszka, w których może znajdować się gotowana kiszona kapusta. Żołądek będzie potrzebował więcej czasu, żeby sobie z nią poradzić" – ostrzega prof. Kasprzak.

2. Ciężka sprawa

"Bigos to najcięższa potrawa na świecie – mówi lekarz. – Oprócz gotowanej kapusty składa się jeszcze z równie ciężkostrawnego tłuszczu zwierzęcego". Dlatego nałóż sobie małą porcję albo od razu zdecyduj się na coś innego.

3. Krótka przerwa

"Wszystko, co zawiera jednocześnie cukier, tłuszcz i mąkę, jest obciążające – zdradza prof. Kasprzak. – Dlatego wybieraj potrawy, które zawierają dwa z tych trzech składników". Poza tym nie jedz deseru od razu po daniu głównym, lecz zrób przynajmniej 2 godziny przerwy.

4. To, co lubi pływać

Ryby i owoce morza w każdej postaci są przyjazne dla przewodu pokarmowego. Jedynie mocne panierowanie zmniejsza ich lekkostrawność.

5. Po maluszku

"Alkohol działa korzystnie na system trawienny – mówi prof. Kasprzak. – Pod warunkiem że wytrawny i pity na apetyt, przed posiłkiem". Kieliszek dobrej wódki lub wina będzie dobry, pamiętaj tylko o umiarze.

6. Bez przesady

Unikaj natomiast słodkich alkoholi. "Są źle tolerowane w połączeniu z jedzeniem – zdradza lekarz. – Dlatego odpuść je sobie podczas długich biesiad. Podobnie negatywne działanie ma piwo które na dodatek może zmniejszać ochotę na seks".

MH 12/2013

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij