Wielkie żarcie: jak zmuszają Cię do jedzenia

Wszystkie Twoje zmysły są nieustannie atakowane setkami bodźców, które podkręcają Twój apetyt i zmuszają Cię do jedzenia, nawet gdy nie jesteś głodny. Nie daj sobą manipulować - naucz się je rozpoznawać i sam decyduj, kiedy, ile i co jeść.
Sian Kennedy (Rodale Images)
Dynamiczne otoczenie = szybsza konsumpcja. Mnogość agresywnych bodźców w fastfoodzie – jaskrawe kolory wnętrza, głośna muzyka, jasne światło – powoduje, że jesz dużo szybciej niż zwykle. I, niestety, dużo więcej. (fot. Sian Kennedy)

Gdy dopada nas głód, szukamy czegoś odpowiedniego do zjedzenia, pakujemy to do ust i przeżuwamy. Jedzenie ląduje w żołądku, czujemy się syci i przestajemy jeść. Po jakimś czasie znów zaczyna nam burczeć w brzuchu i cały cykl się powtarza. Proste?

REKLAMA

Niezupełnie. Głód nie jest już jedynym powodem, który skłania współczesnego człowieka do szukania pożywienia. A dokładniej mówiąc, na liście przyczyn, dla których sięgamy po jedzenie, głód zajmuje jedną z ostatnich pozycji.

Psychologowie żywienia coraz intensywniej szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego jemy coraz więcej. I dlaczego w ciągu ostatnich 20 lat kaloryczność naszej diety wzrosła o 500 kcal, a otyłość nie jest już problemem jednostek, lecz całych społeczeństw.

Wnioski? Badania dowodzą, że codziennie bombardują nas setki sygnałów, które nakłaniają do jedzenia. Z większości z nich nie zdajemy sobie sprawy, choć atakowane są wszystkie nasze zmysły: wzrok, słuch, dotyk, węch i oczywiście smak.

Pułapka na klienta

Setki tysięcy ludzi zatrudnionych w działach marketingu firm produkujących i sprzedających żywność myśli nad tym, co zrobić, aby jedzenie wyglądało, pachniało i smakowało lepiej i jak zmusić nas, byśmy popędzili do supermarketu albo restauracji. Ich główną bronią jest wiedza. A jedna z najważniejszych informacji, które o nas zgromadzili, brzmi: współczesny człowiek podejmuje dziennie ponad 200 decyzji dotyczących jedzenia. Co gorsza, aż 9 na 10 tych decyzji podejmujemy nieświadomie - alarmują naukowcy z University of Illinois.

Odkryciem odpowiedzi na pytanie, dlaczego wybieramy produkt A zamiast B, gdy jesteśmy głodni lub spragnieni, prawdopodobnie nikt nie jest bardziej zainteresowany niż największe korporacje produkujące żywność. Bez względu na to, czy jest to Pizza Hut czy McDonald's, Pudliszki czy Hortex, wszystkim firmom w tym biznesie zależy na tym, by zmaksymalizować zyski.

"W warunkach tak dużej i ostrej konkurencji szukają oni nowych, bardziej wyrafinowanych metod przyciągnięcia klientów. Żeby to się udało, muszą grać na naszych emocjach, i to w każdy możliwy sposób" - mówi psycholog dr Dorota Wdowczyk.

Niestety, w tej coraz agresywniejszej wojnie największymi ofiarami wcale nie są ścierające się ze sobą firmy. Najbardziej cierpimy my, konsumenci, których wszyscy chcą zmusić do jedzenia więcej i więcej. Czas poznać wrogów i nauczyć się z nimi walczyć.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5
REKLAMA