Wielkie reklamowe oszustwo

Większość ludzi uważa, że nie jest podatna na reklamy. I ta większość się myli. Jesteśmy podatni, bo podświadomie łykamy przekazy, nie zastanawiając się nad ich treścią. Pora się zastanowić, bo prawdy o jedzeniu jest w reklamach jak na lekarstwo. Oto dowody.

Wiesiek Jurewicz
fot. Wiesiek Jurewicz

Tylko w jednym tygodniu - od 30 stycznia do 5 lutego 2012 roku - producenci żywności zapłacili za reklamę polskim stacjom telewizjnym ponad 58 mln zł. Dla takiej kasy w przeszłości wybuchały wojny, więc jak się człowiek trochę minie z prawdą i podkoloruje rzeczywistość, to wielkiej krzywdy chyba nie ma. Na pewno? Sprawdźmy.

REKLAMA

1. Płatki śniadaniowe są idealnym śniadaniem dla dzieci

To jest fałsz!

Pyszne i zdrowe - tak, mniej więcej, brzmi reklamowy przekaz sączony rodzicom z ekranu. Roześmiane dzieciaki, wirujące, biegające, no, po prostu, żywe srebra. My wiemy, dlaczego tak ganiają jak nakręcone. 100 g płatków dostarcza dzieciom około 400 kcal, ale ta energia pochodzi głównie z cukru. Często jego zawartość w 100 g płatków śniadaniowych lub chrupek ociera się o 40 gramów (zwłaszcza tych aromatyzowanych lub czekoladowych, ale nie tylko), więc ich miejsce w sklepie powinno być na półkach ze słodyczami.

Gwałtowny skok cukru we krwi faktycznie daje energetycznego kopa, ale tylko na chwilę - zaraz po nim zaczyna się szybki spadek energii. W dodatku, co podkreślają wszyscy naukowcy, takie dawki cukru podawane od małego uzależniają od słodyczy i nieuchronnie prowadzą do otyłości, o próchnicy nie wspominając.

Ale to niejedyna przewina: w opakowaniach płatków, kulek, muszelek, chrupek itp. znajdujemy także sód i często, niestety, utwardzane tłuszcze, ale za to nie znajdujemy wystarczająco dużo błonnika. Werdykt może być tylko jeden: chronić przed dziećmi.

2. Gazowane napoje są cool

To jest fałsz!

Kumple, dziewczyny, impreza, przygoda, zabawa i co tam jeszcze stryjenka wymyśli, pojawiają się zawsze, gdy trzeba z rozkoszą wziąć łyk gazowanego napoju. Zaznaczmy od razu, że gazowane napoje są do d...., nie dlatego, że są gazowane , tylko że producenci sypią do nich tony cukru i innych świństw. 1 szklanka to ok. 150 kcal, a 4 dziennie zwiększają ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów do 225%.

W napojach gazowanych czyhają na nas również konserwujący benzoesan i słodzący cyklaminian sodu - oba groźne dla zdrowia - oraz aspartam, którego naukowcy oskarżają o wszystko, łącznie z epilepsją i rakiem. Serio. Światowa epidemia otyłości jest wiązana, między innymi, z wypijaniem rocznie 190 mld litrów takich napojów.

3. Dawka witamin w zupach z proszku

To jest fałsz!

Wszyscy zapewne zetknęli się z prozdrowotnym hasłem "5 razy dziennie warzywa i owoce", a jeżeli nie, to powinni, bo hasło jest słuszne. Przy tej jednak okazji pojawiają się w reklamowych blokach zupki z torebki, które przekonują nas, że zalanie jej wrzątkiem i wypicie można zaliczyć za jeden raz i pozostają już nam tylko 4 razy do wypełnienia normy dziennej.

I tu człek roztropny musi się zasromać. Wiadomo, że podczas suszenia duża część witamin przepada - zwłaszcza te z grupy B i witamina C - i że producenci muszą wzbogacać sproszkowaną żywność witaminami, solami mineralnymi i błonnikiem. Te zaś (tu naukowcy są zgodni), dużo gorzej się wchłaniają niż naturalne witaminy.

Czy można więc uznać, że pływających w kubku kilkanaście drobinek marchewki, wielkości główki zapałki, zawiera te same wartości odżywcze, co świeża marchewka? A więc: 28 mg potasu, 45 mg sodu, 35 mg wapnia, 31 mg fosforu, 24 mg siarki, 21 mg magnezu, 0,7 mg żelaza, 0,3 mg manganu, 0,05 mg miedzi, 0,1 mg cynku, 0,002 mg kobaltu, witaminę E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy, witaminę C, inozytol, kwas jabłkowy oraz pektyny. O karotenie, najcenniejszym składniku, w ilości 8 g, nie wspominając.

Nie dajmy się więc zwariować. Choć prawdą jest, że zupki zawierają witaminy, nie są to witaminy, które nas cieszą. I w żadnym razie produkty witaminopodobne nie zastąpią jednej z pięciu porcji warzyw dziennie.

STRONA 1 z 2
REKLAMA