Węglowodany z chleba, czarna kawa, białko jaj - jak pomogą Twojej formie?

Węglowodany ogólnie, ze szczególnym uwzględnieniem chleba, nie mają ostatnio dobrej prasy. W MH nie będziemy szli tą drogą.

chlebek fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Chleb = dopalacz

Nie wyłamujemy się z nagonki tylko po to, żeby silić się na oryginalność. Robimy to, by podzielić się z Tobą wynikami badań. Mamy graniczące z pewnością wrażenie, że mogą Cię zainteresować. Mianowicie „British Journal of Nutrition” donosi, że jęczmienny chleb może być skutecznym sposobem na walkę z balastem.

Badani, którzy jedli go na śniadanie, obiad i kolację, mieli szybszy metabolizm. Naukowcy podkreślają też pozytywny wpływ jęczmienia na pracę hormonów regulujących poczucie głodu i redukujących stany zapalne. Zauważysz sprytnie, że w Polsce trudno o jęczmienny chleb? Owszem, za to bajecznie łatwo o jęczmienną kaszę i płatki. Jedz na zdrowie. 

Kamień z serca

Przyspieszenie metabolizmu to nie wszystko. Jęczmień ma także zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób serca.  

Stąd do wieczności

Naukowcy z Harvardu przez 30 lat obserwowali 200 tysięcy osób i szukali czynników, które przedłużają życie. Doszli do wniosku, że jednym z nich jest występujący w dużej ilości w kawie kwas chlorogenowy.

O 15% zmniejsza ryzyko śmierci, o 19% chorób serca, a o 24% cukrzycy. Dawka? Doktor Frank Hu, autor badania, mówi, że 3-4 filiżanki czarnej kawy dostarczą Ci niezbędnej dawki kwasu. 

chlebek fot. Getty Images
fot. Getty Images

Gotowy na gotowane

91% białka przyswoisz z jajka gotowanego, a 51% z surowego ("The Journal of Nutrition"). Nie ulegaj więc internetom, by jeść je na surowo. Najlepiej krótko je gotuj.

Honorowy i szczupły

Oddawanie krwi to ratowanie życia, a nie patent na odchudzanie. Za godną uwagi ciekawostkę uznajemy jednak podaną przez Univeristy of California liczbę – by uzupełnić pół litra oddanej krwi, organizm musi dodatkowo spalić ok. 650 kcal. Uwaga – nie zepsuj tego czekoladą, którą honorowi dawcy dostają w hurtowych ilościach.  

Zobacz również:
REKLAMA