To nie węgiel drzewny nadaje smak grillowanym potrawom, lecz drewno. Dlatego mięso można wędzić nie tylko na grillu węglowym, ale też na gazowym albo elektrycznym. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby mięso znajdowało się w przestrzeni zamkniętej, w której będzie się zbierał dym, albo przez którą będzie przepuszczany.
Wielu ludzi, rozpoczynając grillowanie, nie bardzo potrafi rozróżnić smaki, które nadają potrawom różne rodzaje drewna, więc krótki przewodnik się przyda. Drewno drzew iglastych, z powodu dużej zawartości żywic, jako jedyne nie nadaje się do grilla. Najbardziej tradycyjne jest drewno drzew owocowych, ale najczęściej używa się bukowego. Ważne, żeby było bardzo suche; zależnie od grubości kawałków powinno schnąć od 2 do 3 lat.
Drewno do wędzenia nie powinno mieć kory ani żywicy i być wolne od wszelkich substancji chemicznych oraz oleju silnikowego (olej może być pozostałością po cięciu drewna piłą spalinową). Jeśli nie masz własnego ogrodu, różne gatunki drewna w różnej postaci znajdziesz w sklepach. Szczególnie wyrafinowaną podpałką są wióry ze starych beczek po whiskey, bo podczas spalania wytwarzają dym o specyficznym aromacie.
Dymne sygnały, czyli różne smaki mięsa
Czerwone mięso wymaga twardego drewna, z rybą trzeba obchodzić się łagodniej. Z MH nie popełnisz błędu.
1. Buk
Klasyk wśród drewna do grillowania, używany najczęściej. Ma łagodny, zrównoważony aromat, więc nadaje się do różnych mięs: ryb, drobiu, wołowiny i wieprzowiny.
2. Olcha
To także popularne drewno. Daje bardzo delikatny posmak dymu z lekką nutą słodyczy. Łagodny dym świetnie pasuje do ryb i owoców morza, ale także do białego mięsa i warzyw.
3. Czereśnia
Podobnie jak wiśnia jeden z najlepszych gatunków drewna owocowego. Ma słodkawy, łagodny, owocowy posmak i nadaje mięsom delikatną, różową barwę. Świetnie nadaje się do ryb, wołowiny, wieprzowiny i drobiu.
4. Jabłoń
W porównaniu do czereśni lub wiśni ten rodzaj drewna daje znacznie bardziej aromatyczny dym. Mimo to smak mięsa jest słodkawy, zyskuje ono owocowy zapach pasujący do drobiu i wieprzowiny, ale także do ryb.
5. Śliwa
Nadaje delikatnej słodkości, owocowego aromatu i jest świetna do wieprzowiny. Żeberka, boczek, golonka w jej towarzystwie nabierają niepowtarzalnego smaku.
6. Whiskey
Czasami można zdobyć kawałki drewna ze starych beczek do Bourbona. Jeśli ich akurat nie masz, sam możesz namoczyć dębowe wióry w odrobinie whiskey.
Zręby dendrologii
Nie tylko gatunek drewna wpływa na jakość potrawy, ale także rodzaj cięcia.
Zrębki
Spore kawałki drewna nadające się do wielogodzinnego wędzenia potraw, bo nie trzeba ich bez przerwy dorzucać do ognia. Kładzie się je bezpośrednio na węglach, na których szybko się rozżarzają i zaczynają dymić.
Ścinki
Mają różną wielkość: od około 0,5 cm do kilku centymetrów. Jeśli zamierzasz położyć je na węglach, najpierw przynajmniej przez pół godziny je namaczaj, żeby nie spłonęły od razu. Możesz też włożyć je do metalowej skrzynki-wędzarni.
Pelety
Kawałki sprasowanego, okorowanego drewna albo mączki drzewnej trzeba zawinąć w aluminiową folię, podziurawić ją, a następnie położyć na żarzący się węgiel drzewny. Korzystając z gazowego grilla, pelety włóż do specjalnego pudełka służącego do wędzenia.
Mączka drewna
W sprzedaży znajdziesz wióry i mączkę z różnego rodzaju drewna. Przeznaczone są głównie do wędzenia na zimno ryb i szynek. Zdają egzamin, tylko gdy używa się ich do wędzenia z dużym udziałem dymu. Do kulistych grillów się nie nadają.
MH 05/2016