Wbrew regułom - skuteczne odchudzanie po męsku

Grzegorz nieraz słyszał powiedzenie, że mężczyźni tyją po ślubie. Nie wierzył, do czasu gdy sam stał się potwierdzeniem tej zasady. Gdy do tego doszło, nie patyczkował się ze sobą – narzucił sobie drakońską dietę i szybko zrzucił tłuszcz. Nie polecamy tego sposobu, ale podziwiamy siłę woli.

Jacek Heliasz - heliasz.com
fot. Jacek Heliasz - heliasz.com

Balast

Przed ślubem byłem normalnym, szczupłym facetem. A potem się zaczęło. Obiadokolacje jadane o późnych porach, wypady do restauracji i obiadki u teściowej zrobiły swoje. W ciągu 2 lat przytyłem około 30 kg. Zaczęły się problemy ze zdrowiem. Musiałem stale przyjmować leki na nadciśnienie, dokuczał mi kręgosłup.

Całości dopełniła moja żona, która pewnej nocy, w ściśle określonej sytuacji, powiedziała: "Kochanie, weź ze mnie to cielsko, bo nie mogę oddychać". Wtedy dotarło do mnie, że dłużej tak nie mogę. 

Trening

Przez prawie 2 miesiące żyłem na gotowanych warzywach. Rezultat: minus 8 kg. Prawdziwym testem wytrzymałości były wakacje nad morzem i opieranie się pokusie smażonych ryb, piwa czy gofrów. Wytrwałem i nawet nie było tak strasznie, ale wiedziałem, że na tak radykalnej diecie długo nie wytrzymam.

Zapisałem się na siłownię i zacząłem ćwiczyć. Dużo czytałem o teorii odżywiania i wysiłku fizycznego, po czym skonstruowałem dostosowany do swoich potrzeb program ćwiczeń i dietę. 

Zwycięstwo

Otoczenie zaczęło dostrzegać pierwsze zmiany, gdy schudłem około 15 kg. To było dodatkowo mobilizujące i w rezultacie w ciągu roku schudłem 30 kg. Nadciśnienie zniknęło jak za dotknięciem magicznej różdżki, bóle kręgosłupa ustąpiły, a ja zyskałem dobrą kondycję. Po 10 latach małżeństwa wróciłem do wagi z dnia ślubu. Żona więcej nie narzeka, wręcz przeciwnie – spodziewamy się właśnie drugiego dziecka.

Co jadłem:

Zacząłem od gotowanych warzyw, a z biegiem czasu coraz więcej miejsca zajmowały produkty bogate w białko, takie jak: tuńczyk, kurczak, jajka, sery odtłuszczone. Najważniejsze jest jedzenie niewielkich posiłków średnio co 3 godziny lub gdy poczujemy głód.

  • śniadanie: mały jogurt 0,5% + łyżka muesli
  • 2. śniadanie: 1 jajko
  • 3. posiłek: gotowane brokuły
  • 4. posiłek: sałatka warzywna
  • 5. posiłek: jabłko
  • kolacja: ser odtłuszczony z dodatkami

Jak ćwiczyłem:

Moje treningi rozpoczynała 30-minutowa rozgrzewka na steperze. Następnie przez 3 miesiące wykonywałem trening obwodowy. Ćwiczyłem wszystkie partie mięśniowe – po 1 serii na jednym treningu. Obciążenie było na poziomie 75%. Trening kończył również trening aerobowy, najczęściej szybki marsz przez 30-60 minut.

Po 3 miesiącach postanowiłem jednocześnie spalać tłuszcz i budować mięśnie. Moje treningi układał mi trener z siłowni i dbał, abym dawał z siebie wszystko.

Men's Health 03/2008

Zobacz również:
REKLAMA