Warzywa dla faceta: przewodnik

Warzywa dodają każdemu daniu smaku i wykwintności, a Twojemu ciału zastrzyk zdrowia. 

warzywa fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Facet nie królik?

Gwiazda kuchni Alexis Pascal Gauthier, nagrodzony nieraz przez Michelina i juror w brytyjskim programie "Master Chef", uważa, że warzywom należy poświęcić więcej uwagi. "My, faceci, często traktujemy je trochę po macoszemu, a tymczasem warzywa bez względu na to, czy zrobisz je jako danie wegetariańskie, czy też pożenisz z rybami lub mięsem, mogą być prawdziwą gwiazdą na talerzu". A odpowiednie połączenia pomogą przezwyciężyć niedyspozycję lub być świetnym paliwem po treningu.

Marchew

"To królowa wśród warzyw" – mówi Gauthier. – Dosładza potrawy i pięknie się z nimi prezentuje na talerzu". Ale przede wszystkim, jak odkryli naukowcy z University Newcastle, zawiera poliacetyleny – bioaktywne związki, które chronią przed nowotworami!

Rukiew wodna

Ta sałata uznana została w zeszłym roku za najzdrowsze warzywo świata. Rośliny, które startowały w wyścigu o ten tytuł, musiały zawierać 17 składników, uznanych za hamujące rozwój nowotworów i chorób serca. Wg Centers for Disease Control, rukiew zawiera wszystkie składniki w najlepszych proporcjach.

Czerwona papryka

Jeśli pomijasz to warzywo w diecie, sporo tracą podniebienie i organizm. Czerwona papryka to potężny zastrzyk witaminy C: ponad dwukrotnie większy niż w takiej samej wielkości pomarańczy. Oprócz bardzo wielu zalet tej witaminy, jedną z nich jest to, że wg badań o 1/5 zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Kapusta Pak Choi

Na podium najzdrowszych liści te dostały srebrny medal. Kapusta jest równie bogata w składniki odżywcze co rukiew, a dodatkowo zawiera mnóstwo żelaza. W przeciwieństwie do szpinaku nie zawiera szczawianów, które w 90% blokują przyswajanie tego pierwiastka. Ma za to witaminę C, która poprawia jego wchłanianie. 

 

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4
REKLAMA