Warzywa a budowanie mięśni [Badania]

Jasne, że to proteiny są kluczowe dla budowy mięśni. Okazuje się  jednak, że warzywa też pomagają.

brokuły, warzywa shutterstock.com

Są przesłanki, by uważać, że aby zoptymalizować budowanie mięśni, potrzeba więcej niż tylko protein. W tym kontekście najczęściej przywołuje się badanie, w którym zjadanie całych jajek nasilało proces syntezy masy mięśniowej mocniej niż tylko samego białka.  

ZOBACZ: 7 warzyw, których nie jesz, a powinieneś

Kolejnym badaniem, pokazującym, że coś może być na rzeczy, jest eksperyment przeprowadzony na South Florida University. W jego ramach dietę części myszy wzbogacono o ekstrakty pochodzące z warzyw, dzięki czemu gryzonie stały się umięśnione mocniej od swoich pobratymców z grupy kontrolnej, a do tego były w stanie pokonać dłuższy dystans w teście wytrzymałości do wyczerpania.

Badacze przypisują ten efekt wzrostowi mitochondrialnego DNA w komórkach mięśniowych, dzięki czemu stały się one bardziej efektywne w wytwarzaniu energii. Z kolei czasopismo naukowe „Endocrinology” donosi, że niski poziom potasu, typowy dla współczesnej diety opartej na przetworzonej żywności, może zakłócać produkcję testosteronu.

PRZECZYTAJ: Dieta bez mięsa [Przewodnik]

Które białko roślinne jeść?

Tak, rośliny też zawierają białko, nawet jeśli jest trochę mniej wydajne  od zwierzęcego. Oto jego bogate źródła.

  • Seitan: 75 g protein/100 g
  • Białko konopne: 45 g protein/100 g
  • Orzeszki ziemne: 26 g protein/100 g
  • Soczewica: 24 g protein/100 g
  • Ciecierzyca: 19 g protein/100 g
  • Kasza gryczana: 13 g protein/100 g
  • Tofu: 12 g protein/100 g

Warto wrzucić na talerz: Brokuły

Zawierają glukozynolany (przyspieszają wzrost mięśni) i sulforafan (hamuje wydzielanie miostatyny  – hormonu powodującego ich rozkład).

REKLAMA