Walka o pas ABS: brokuł versus kalafior

Skład Twojego posiłku po treningu w dużej mierze decyduje, czy pot i wysiłek, które pozostawiłeś na siłowni, pójdą na marne, czy też przekują się w żelazne mięśnie i smukłą sylwetkę. Które warzywo powinno znaleźć się wówczas na Twoim talerzu? Na ringu brokuł i kalafior. Boks! 

Walka o pas ABS: brokuł versus kalafior stockcreations 2015/shutterstock
fot. stockcreations 2015/shutterstock

Energia

Jeżeli najbardziej zależy Ci na mocy, zaserwuj sobie zieloną bombę energetyczną. 100 g brokułów zawiera 34 kalorie energii potencjalnej, podczas gdy kalafior w tej samej ilości dostarczy Ci tylko 25 kalorii. Brokuły będą lepszym energetycznym partnerem dla piersi z kurczaka, którą zjadasz przed treningiem, niż ich blady kuzyn.

Nie lekceważ kalafiora: trzy porcje w tygodniu poprawią funkcjonowanie wątroby, przez co będziesz spalał tłuszcz bardziej efektywnie – twierdzą naukowcy z University of Hawaii. Takiego kopa nie dadzą Ci brokuły. Wygrywają one jednak w zawartości witaminy B, która pomaga w trawieniu, mając jej o 3% więcej niż kalafior.

kalafior, brokuły shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mięśnie

Nawet jeśli całą szkołę spędziłeś na wagarach, musisz wiedzieć, że warzywa nie są najlepszym źródłem białka. W 100 g brokułów znajdują się 3 g białka, a w kalafiorze tylko 2g. Pamiętaj jednak, że gdy budujesz większe mięśnie, liczy się każdy gram.

Badania prowadzone przez Freda Hutchinsona z Cancer Research Center wykazały, że 3-4 porcje kalafiora tygodniowo obniżają ryzyko wystąpienia raka prostaty o 33%. Dodatkowo kalafior zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę K. Jest to jednak niewiele wobec 127%, które dają Ci brokuły. Dzięki temu Twoje kości i chrząstki będą w idealnym stanie.

 

kalafior, brokuły shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Regeneracja

Brokuły są świetnym źródłem witaminy C: zaspokoją aż 148% Twojego dziennego zapotrzebowania, czyli aż o 59% więcej niż taka sama ilość pomarańczy. Pomogą Ci szybciej zregenerować się po intensywnych treningach, sprawią też, że będziesz mniej obolały dzień później. Tak wynika z badań opublikowanych w „British Journal of Nutrition”. Zadbaj więc o to, by kawałek zielonego znalazł się w każdym posiłku po treningu.

Czy jest jeszcze jakiś inny ratunek dla kalafiora niż świetny smak z serowym sosem? Tak. Ma jedną przewagę nad swoim zielonym kuzynem – wysoką zawartość fitosteroli. Brokuły nie mają ich w ogóle. Związki te zmniejszają poziom cholesterolu o 10-15% – zgodnie z publikacjami w „British Journal of Nutrition”. Uwaga! Obecność tłustego sosu serowego może redukować ten efekt. 

Werdykt:

Zwycięzcą pojedynku - jednogłośnie na punkty - zostaje brokuł!

 

REKLAMA