Uzależnienie od fast foodów: dlaczego nie możesz im się oprzeć?

Zobacz, dlaczego tak trudno jest nam oprzeć się pewnym smakom.

fast food fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Lody

Kazeina – jedno z głównych białek w mleku – podczas trawienia tworzy substancję zwaną kazomorfiną. Jak sama nazwa wskazuje, związek ten jest podobny do morfiny i ma działanie uspokajające. Dodatkowo jeszcze mleko kojarzy się nam z dzieciństwem, a to drugi czynnik wpływający na nastrój.Kawa w puszce

REKLAMA

Hamburgery

Te konstrukcje złożone z różnych elementów często zawierają kilkanaście konkurujących smaków, które atakują ośrodek przyjemności w mózgu. Do tego dochodzi wysoko przetworzona buła o wysokim indeksie glikemicznym, która podnosi poziom insuliny. W rezultacie zjadasz za dużo.

Kawa w puszce

Ta płynna „przekąska” zawiera w sobie diabelską trójkę smakową: sól, cukier i umami (ta japońska nazwa oznacza „przyjemny smak”). To wszystko w połączeniu z miłą, kremową konsystencją dostarcza wrażeń daleko bardziej satysfakcjonujących niż zwykła czarna kawa.

Pączki

Megadawka cukru i tłuszczu w miękkiej, puszystej i pachnącej formie to pokusa trudna do odparcia. Ta kaloryczna bomba aktywizuje receptory opioidowe w mózgu, wyzwalając intensywną produkcję hormonów przyjemności. Reakcja podobna do zażycia heroiny. No, prawie.

Batoniki i ciasteczka

Nie możemy wymieniać nazwy, ale chodzi nam o te, które są jednocześnie miękkie i chrupiące, z maślanym posmakiem. Kuszą nas konsystencją oraz kontrastem smaków: lekko słonawe, rozkosznie chrupiące ciasteczko z rozpływającym się w ustach nadzieniem.

REKLAMA