Trening wieczorem: co zjeść na kolację po siłowni?

Odpowiadamy na pytanie czytelnika: Planuję treningi dwa razy dziennie: rano siłownia, wieczorem sztuki walki – tak kilka dni w tygodniu. Co powinienem zjeść po wieczornym treningu? Kończę go o godz. 21.

potreningowy fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Jedną z zasad prawidłowego odżywiania jest jedzenie kolacji minimum 2 godz. przed snem. Jednak brak czasu i tempo, w jakim żyjemy, sprawiają, że wieczorny trening czasami kończy się późno, a po nim naturalnie należy uzupełnić energię i budulec.

Aby zrobić to umiejętnie i jak najmniej obciążyć organizm, warto wiedzieć, że różne pokarmy, które są źródłem węglowodanów i białek, trawione są w różnym czasie. Najdłużej w przewodzie pokarmowym zalegają potrawy tłuste i smażone, których o tak późnej porze zdecydowanie należy się wystrzegać.

Uboższe po treningu zapasy paliwa (glikogenu) powinniśmy uzupełniać w postaci niewielkiej ilości cukrów prostych, tj. glukozy czy fruktozy, np. 1 stołowa łyżka miodu, dżemu. Niekorzystne zaś są cukry złożone zawierające sporo skrobi, której strawienie wymaga znacznie więcej czasu (tj. ziemniaki, kluski czy makarony).

Dostarczając budulca, warto wyeliminować tłuste mięsa duszone lub smażone, a na ich miejsce wprowadzić pełnowartościowe białko w praktycznie czystej postaci – polędwica, ryby (tuńczyk w sosie własnym) czy chudy twarożek. Istotnym elementem jest również wielkość posiłku.

Objętość przyjmowanych o tak późnej porze potraw nie powinna być pokaźna. Łatwo ją określić, najlepiej jeśli będzie to wielkość jednej zaciśniętej pięści. Większa porcja to dłuższe trawienie, a to oznacza gorszą regenerację organizmu podczas snu.

Oczywiście, jeśli Twoje dzienne zapotrzebowanie wynosi więcej - warto dorzucić trochę dobrej jakości, lekkostrawnych węglowodanów. Staraj się jednak, aby ostatni posiłek nie wpływał na jakość i komfort snu.

Odpowiadał: dr Marek Szołtysik dietetyk, doktor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

REKLAMA