Test żeli energetycznych

Bieganie, kolarstwo, triathlon - niektóre dyscypliny trudno już sobie wyobrazić bez wsparcia w postaci żeli energetycznych. Razem z dietetykiem sprawdzamy, na które z nich najlepiej wydać pieniądze. 

żele energetyczne Wojciech Małkowicz/Motor Presse Polska
Żele energetyczne

Uznaliśmy, że będziemy premiować brak konserwantów i zagęszczaczy. Na opakowaniach często pojawiają się: guma ksantanowa, guma gellan, sorbinian potasu oraz benzoesan sodu i to je mamy na myśli, pisząc w opisach żeli o „niepotrzebnych dodatkach”. Te ilości nie są szkodliwe, ale wliczają się do puli wszystkich dodatków we współczesnej żywności, a uważamy, że należy je minimalizować. Zwłaszcza że są zbędne, bo cukier konserwuje w naturalny sposób.

ZOBACZ TEŻ: Test smartwatchy i zegarków sportowych

Premiujemy mieszany skład węgli, czyli glukozę z fruktozą, ponieważ taki zestaw lepiej wspiera organizm przy długim wysiłku (powyżej 2,5 h) niż sama glukoza. Sprawdzamy, czy dodatek aktywnych substancji (np. kofeiny) jest sensowny, czy to raczej marketingowy haczyk. Zwracamy też dużą uwagę na smak – czynnik bardzo istotny, gdy musisz przyjąć 2-3 żele na godzinę wysiłku, a jesteś tak wytyrany, że ostatnia rzecz, o jakiej myślisz, to wprowadzenie czegokolwiek do otworu gębowego.

W ocenie składu żeli wspiera nas Martyna Szołtysik z ekipy dietetykanienazarty.pl - dietetyczka i trenerka fitness, absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (Dietetyka) i AWF we Wrocławiu (Żywienie i suplementacja w sporcie).

PIERWSZE MIEJSCE

DIAMANT PRO SPORT, CENA: 4,86 ZŁ/40 G, SKLEP.DIAMANT.PL  

Z kilku względów to nasz faworyt. Po pierwsze, to jedyny żel, do którego nie dosypano substancji dodatkowych, po drugie, jest najtańszy ze wszystkich porównywanych opcji, a jednocześnie dostarcza w opakowaniu najwięcej węglowodanów. Prawilnie zawiera też mieszankę glukozy i fruktozy. Wisienką na torcie jest mała dawka elektrolitów. Są też minusy – trudno otwiera się opakowanie, a żel jest tak słodki, że niezbyt czuć grejpfrutowy posmak.

OCENA 14/15

 • Skład (118 kcal, 29,4 g węglowodanów w opakowaniu) - 5/5
 • Smak - 4/5
 • Cena/efekt - 5/5  

DRUGIE MIEJSCE

ALE THUNDER GEL COLA, CENA: 5,99 ZŁ/55,5 G, ALENERGY.EU

Plusik leci za kofeinę (dawka z jednego żelu Cię nie wystrzeli, ale przecież w czasie wysiłku przyjmuje się ich kilka) oraz dużą ilość węgli w opakowaniu, a minusy za niepotrzebne dodatki oraz za źródło węglowodanów, które zawiera samą glukozę. Ogromną zaletą tego żelu jest fajny smak i wodnista konsystencja, dzięki której łatwo go wycisnąć i wypić. Ten żel był najmniej słodki w całym teście, z delikatnym tylko posmakiem coli, przez co łatwo wypić ich kilka.

OCENA 13/15

 • Skład (100 kcal, 27,5 g węglowodanów w opakowaniu) - 4/5
 • Smak - 5/5
 • Cena/efekt - 4/5  

TRZECIE MIEJSCE

GU ENERGY ROCTANE ULTRA ENDURANCE, CENA: 11 ZŁ/32 G, SKLEPGOSWIMRUN.PL

Dodatek aminokwasów to sensowny pomysł w produkcie skierowanym do miłośników wysiłków ultra – ograniczy rozpad białka na cele energetyczne. Czyli plus. Podobnie jak za obecność potasu, sodu i wapnia, a także mieszany skład cukrów. Z kolei minus za konserwanty i spółkę, a także wysoką cenę, zwłaszcza w porównaniu do ilości węgli. Smakowo – bomba, prawdziwy ananas! Aha, najgęstszy w teście, trzeba dobrze spłukać wodą.

OCENA 12/15

 • Skład (100 kcal, 21 g węglowodanów w opakowaniu) - 4/5
 • Smak - 5/5
 • Cena/efekt - 3/5  

CZWARTE MIEJSCE

VITARGO GEL, CENA: 7,88 ZŁ/45 G, VITARGO.COM.PL

Żel obok innych cukrów zawiera specjalną skrobię mającą szybciej opuszczać żołądek. To może mieć znaczenie, gdy chcesz doładować glikogen po porannym treningu (przed wieczornym), a nie w przypadku żelu. Nie licz więc na cuda. Na plus zaliczamy fakt, że w żelu występują mieszane cukry (glukoza z fruktozą), a na minus niepotrzebne dodatki. Żel jest dość gęsty i w pierwszej chwili uderza słodyczą, spoza której dopiero po chwili wyłania się porzeczka. Jak dla nas – za słodko.

OCENA 11/15

 • Skład (102 kcal, 24 g węglowodanów w opakowaniu) -  4/5
 • Smak - 4/5
 • Cena/efekt - 3/5

SPRAWDŹ TEŻ: Dieta profesjonalnego triathlonisty Mikołaja Lufta

PIĄTE MIEJSCE

SIS GO ENERGY ELECTROLYTE CENA: 6,07 ZŁ/60 G

To największy objętościowo żel w teście, a jednocześnie z niewielką ilością węgli. Powinno być odwrotnie. Na minus zaliczamy dodatki konserwujące, a także słodziki (naprawdę trzeba to jeszcze dosładzać?!) oraz fakt, że żel jest tylko źródłem glukozy. Na plus obecność elektrolitów, ale nie zmienia to obrazu całości, ponieważ smak również nas – delikatnie mówiąc – nie ujął. Niezbyt mocna słodycz jest bardzo wyraźnie przełamana słonym posmakiem i tworzy kombinację, którą trudno przełknąć.

OCENA 9/15

 • Skład (86 kcal, 22 g węglowodanów w opakowaniu) - 3/5
 • Smak - 3/5
 • Cena/efekt - 3/5 

SZÓSTE MIEJSCE

ENERVIT ENERVIT GEL CENA: 9,50 ZŁ/25 G SPORTFUEL.PL

Uwagę od razu zwraca wysoka cena, zwłaszcza że to żel z najmniejszą ilością węgli w całym zestawieniu. Skład cukrów niby mieszany, ale fruktozy jest bardzo mało. Głównym składnikiem jest syrop glukozowy DP4, który ma szybciej się rozkładać, ale efekt będzie raczej kosmetyczny. Podobnie jak ten wynikający z dodatku witamin z grupy B (są potrzebne do produkcji energii). Na duży minus – niesamowicie słodki smak i bardzo sztuczny aromat pomarańczy.

OCENA 9/15

 • Skład (81 kcal, 20 g węglowodanów w opakowaniu) - 3/5
 • Smak - 3/5
 • Cena/efekt - 3/5
Zobacz również:
REKLAMA