Tatar: białko na surowo

Tatar to potężny proteinowy zastrzyk. To także wyśmienite danie, którego przygotowanie jest stosunkowo proste i nieprzesadnie czasochłonne. By nie zepsuć jego wartości odżywczych i smaku, rób go od początku sam. Masz gwarancję, że jesz zdrowe, wolne od bakterii surowe mięso.  

Tatar, mięso wołowe shutterstock.com
fot. shutterstock.com

To sztandarowe danie PRL doskonale buduje mięśnie, dostarczając z surowego mięsa lekkostrawne białko i witaminy z grupy B, dzięki którym Twój organizm szybciej zamieni pożywienie w energię. Oczywiście możesz również dodać typowe dla minionej epoki dodatki: pokrojonego w kostkę korniszona i świeżą cebulkę.

To danie zostało tak podobno nazwane przez Hunów i ich wodza Attylę, którzy najeżdżając nowe ziemie, mieli pod siodłami paski mięsa. Wówczas była to głównie konina. Między jedną a drugą bitwą siekali je,dodawali kradzione z gospodarstw jajka i, jak widać, mieli siłę dźwignąć zbroję i podjąć walkę. 

Tatar, mięso wołowe shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Budulec mięśni

W czasie budowania masy mięśniowej musisz dostarczać każdego dnia około 2 g białka na każdy kilogram masy ciała. Porcja wołowego tatara daje Ci 1/3 dziennego zapotrzebowania. (do 50 g białka w porcji).

Na dodatek mięso wołowe to numer jeden wśród wszystkich produktów spożywczych, jeśli chodzi o zawartość kreatyny - związku chemicznego, który pomaga szybciej budować masę mięśniową, zwiększa siłę mięśni i pozwala wykrzesać z siebie więcej energii. Pół kilograma wołowiny to ponad 2 gramy czystej kreatyny.

 

Tatar, befsztyk tatarski Justyna Kaminska 2014/shutterstock
fot. Justyna Kaminska 2014/shutterstock

Odżywcze żółtko dostarcza witamin

Wraz z surowym żółtkiem dostarczasz wzmacniającej kości witaminy D czy poprawiających metabolizm witamin z grupy B. Zmniejszysz prawdopodobieństwo salmonelli, jeśli sparzysz skorupkę, zanim ją rozbijesz. 

Tylko wołowina spala tłuszcz

Tylko mięso wołowe ma CLA – dieny kwasu linolowego, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Oprócz tego wołowina zawiera karnitynę, która dodaje Ci energii, i taurynę, która pozwala mięśniom szybciej się regenerować. Plusem surowizny jest również to, że wszystkie składniki są szybciej przyswajane. 

MH 12/13

 

REKLAMA