Szybko żyjesz? Szybko schudniesz!

Stres, jedzenie w pośpiechu, ograniczony budżet - w dzisiejszych czasach jest wiele przeszkód, które utrudniają Ci powrót do idealnej wagi. Z dobrym planem uda Ci się je pokonać. Oto 5 prostych patentów, których codziennie stosowanie pozwoli Ci schudnąć bez wyrzeczeń.

Martin Novak 2013/shutterstock.com
fot. Martin Novak 2013/shutterstock.com

Masz wrażenie, że dotarłeś do ściany? Wszyscy tam kiedyś byliśmy. Wszechobecny szybki styl życia, połączony z wysokimi oczekiwaniami wobec siebie i stresem, tworzy środowisko niesprzyjające walce o szczupłą sylwetkę. Jak wynika z przeprowadzonych w USA badań jedna na 10 osób zaczyna jeść więcej, kiedy wpada w problemy finansowe albo jest zmuszona pracować dłużej. Brzmi znajomo?

REKLAMA

Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość: korzystając z naszych patentów, możesz pokonać kłody, które Twoje rozpędzone jak bolid Formuły 1 życie rzuca Ci pod nogi. Oto jak to zrobić i odzyskać panowanie nad swoją dietą i sylwetką:

1. Kryzysowa rzeczywistość

Wg ONZ przeciętny koszt obiadu jest obecnie na szczycie rosnącej od 2 lat krzywej. Pamiętaj jednak, że choć kryzys ekonomiczny dotyka większość krajów na świecie, nie musi wpływać na Twoje menu.

Zmień to! Po pierwsze, jak najczęściej jedz w domu - wtedy nie tylko mniej dotkną Cię podwyżki cen, ale będziesz też dokładnie wiedział, co jesz. Po drugie, planuj z wyprzedzeniem posiłki na cały tydzień i rób zakupy tylko raz. Wtedy łatwiej Ci będzie (to po trzecie) robić zakupy w sklepie zaufanym, a nie najbliższym.

Z punktu drugiego wynika też czwarty: jeśli będziesz miał precyzyjny plan, przygotujesz sobie listę zakupów, na której znajdą się tylko naprawdę potrzebne rzeczy. Jeśli usuniesz z niej zbędne pozycje, np. słodycze, okaże się nagle, że stać Cię na częstsze jedzenie ryb.

2. Krótki trening

Samo bieganie na bieżni nie jest gwarancją sukcesu, ponieważ ludzie, którzy ćwiczą aerobowo, zaczynają jeść więcej. Badacze z Louisiana State University uważają, że chcemy w ten sposób odbudować zapasy energii i nieświadomie ładujemy więcej kalorii, niż spalamy.

Zmień to! Trening oporowy, lepiej znany jako trening siłowy, jest lepszym od aerobowego sposobem na szczupłą sylwetkę. Nie tylko wzmacnia i rozbudowuje mięśnie, ale jednocześnie podnosi tempo metabolizmu, które otrzymuje się na podwyższonym poziomie nawet do 48 godzin po treningu, co przekłada się na szybsze spalanie kalorii.

Zrób sobie każdego dnia 12-minutowy trening oporowy. Przez pierwsze 6 minut skoncentruj się na górnej części ciała: wyciskanie sztangi na ławce oraz siedząc, uginanie ramion i brzuszki. Pozostałe 6 minut poświęć na jogging w miejscu, połączony z przysiadami. W efekcie nie tylko waga będzie spadać szybciej, ale jako bonus pojawi się atletyczna sylwetka.

3. Systematycznie i powoli

Powinieneś jeść małe posiłki co 2,5-3 godziny. Jeśli jesteś zbyt zajęty, by zrobić to w odpowiednim momencie, prawdopodobnie walczysz nie tylko z przepracowaniem, ale również z nadwagą. Amerykańskie badania dowodzą, że faceci, którym brakuje czasu na śniadania (albo rezygnują z nich z własnej woli) są aż 4,5 razy bardziej narażeni na otyłość niż ci, którzy rano grzecznie pałaszują posiłek.

Zmień to! Zjedz posiłek składający się z białka, złożonych węglowodanów i podstawowych kwasów tłuszczowych najpóźniej 2,5 godziny po obudzeniu. Dobre będą np. sardynki z pełnoziarnistym pieczywem. Staraj się też jeść powoli, bo - jak pokazują badania opublikowane w British Medical Journal" - zmniejsza to aż trzykrotnie ryzyko, że będziesz cierpiał na nadwagę.

4. Walcz ze stresem

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że spędzasz zbyt wiele czasu w pracy. Statystyki pokazują, że aż 79% z nas musi radzić sobie w pracy z większym obciążeniem niż 2 lata temu. Większy stres sprzyja tyciu, bo sprawia, że zjadasz więcej cukrów.

Zmień to! Stek z chudej wołowiny spowoduje, że poziom dopaminy poszybuje w górę, co obniży stres. Na dodatek jest to jedno z najlepszych źródeł białka. Badania przeprowadzone na Washington University wykazały, że większy udział białka w diecie zmniejsza wydzielanie hormonów powodujących uczucie głodu.

Dodatkowo przed snem pij szklankę soku wiśniowego, który łagodzi zakłócenia trawienia powodowane przez stres. Obudzisz się potem bardziej zrelaksowany i nie będziesz z rana pędził po słodką bułkę.

5. Odpuść sobie

Zgodnie z informacjami pisma "Appetite" ludzie, tłumiący myśli o ulubionym jedzeniu, w efekcie zjadają go więcej, a osoby otwarcie mówiące o zdrowej żywności jedzą rzadziej i mniejsze porcje.

Zmień to! Zawieś embargo na ulubione potrawy, nawet jeśli jest to schabowy z frytkami. "Zakładanie, że już nigdy czegoś nie zjem, to zły sposób - mówi James Erskine, profesor psychologii z University of Hertfordshire. - O wiele lepiej powiedzieć sobie, że bardzo ograniczę jedzenie niezdrowych potraw, ale nic się nie stanie, jeśli zdarzy mi się to raz w miesiącu".

W czasie trwających 4 miesiące badań, prowadzonych na University od Pennsylvania, osoby nagradzane co jakiś czas odstępstwem od diety schudły 7,2 kg, a te, które nie odpuszczały sobie nawet na moment - tylko 5,4 kg.

MH 10/2011

REKLAMA