Szef kuchni to Ty: pieczona papryka

To jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kuchni włoskiej i hiszpańskiej - można ją podawać na wiele sposobów, a każdy z nich jest lepszy od poprzedniego. Zobacz, jak radzi przygotować ją nasz pasjonat gotowania Tomek Woźniak.

Douglas Freer 2010/shutterstock.com
fot. Douglas Freer 2010/shutterstock.com

Pieczona papryka jest delikatna, słodka i po prostu rozpływa się w ustach. Pasuje do wszystkiego, zaryzykowałbym stwierdzenie, że udałoby się ją przemycić nawet do deserów.

REKLAMA

Króluje na stołach we Włoszech i Hiszpanii w formie antipasti, czy tapas. Ile razy sam przygotowuję pieczoną paprykę, to bez względu na ilość zawsze jest jej za mało. Tym razem chcę Was zachęcić do tego, abyście i Wy spróbowali zrobić ten oryginalny smakołyk, a gwarantuję, że poczujecie się, jakbyście momentalnie przenieśli się na włoską prowincję lub do zatłoczonego hiszpańskiego baru tapas. Do dzieła!

Jak możesz ją wykorzystać?

Obraną paprykę możesz pokroić i podać z makaronem lub risotto. Możesz też z dodać do sałaty z mozzarellą zamiast pomidorów albo wykorzystać ją do zrobienia kanapek.

Klasyczna metoda podawania pieczonej papryki w formie antipasti (przystawki) polega na zalaniu jej oliwą z oliwek i dodaniu gałązki rozmarynu oraz ząbka czosnku. Całość możesz przełożyć do pojemnika i trzymać w lodówce nawet przez kilka dni.

 

Pieczenie papryki krok po kroku:

1. Potrzebujesz 3-4 umyte papryki - tyle się zmieści na jedną blachę do pieczenia.

2. Zacznij od odcięcia góry papryki wraz z zielonym ogonkiem.

 

Marcin Klaban
fot. Marcin Klaban

 

3. Palcami wyjmij gniazdo nasienne

4. Usuń pozostałe wewnątrz białe błony, które są twarde i gorzkie.

 

Marcin Klaban
fot. Marcin Klaban

 

REKLAMA

REKLAMA

Papryka shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Jeśli w środku papryki zostały jakieś pestki, możesz lekko popukać dłonią w paprykę, aby wypadły na zewnątrz

REKLAMA

6. Podziej każdą papryką na połówki i czubkiem noża lub łyżką usuń najbardziej oporne pestki

 

Marcin Klaban
fot. Marcin Klaban

 

7. Połóż paprykę na blasze wyłożonej pergaminem, lekko dociskając każdą połówkę, aby się spłaszczyła

8. Wstaw do piekarnika nagrzanego do temp. 180 stopni Celsjusza i piecz przez 30-35 minut na najwyższej półce, aż skórka się wręcz lekko spali

 

Marcin Klaban
fot. Marcin Klaban

 

9. Wyjmij paprykę z piekarnika i odstaw do ostygnięcia (wtedy skórka lepiej będzie odchodzić, a przy tym się nie poparzysz)

10. Oddziel skórkę od miąższu i gotowe!

 

Marcin Klaban
fot. Marcin Klaban

 

Tomek Woźniak (tomekwozniak.pl)  uprawia kolarstwo górskie, pisze, gotuje i opowiada godzinami o gotowaniu. Jego dom jest zawsze pełen przyjaciół, bo każde spotkanie zamienia w okazję do nowych odkryć kulinarnych. Sam mówi: "Gotowanie po prostu mnie kręci". Jest żywym dowodem na to, że jak ma się pasję, to doba potrafi trwać 48 godzin. Twierdzi, że nauczy gotować każdego, kto tego chce. Na łamach Men's Health będzie starał się przekonać Cię swoimi przepisami, że gotowanie to męska sprawa i świetna zabawa. 

MH

REKLAMA