Świeże warzywa, wrażliwość insulinowa i śniadania: jak pomogą Twojej formie?

Jakie warzywa są najlepsze? Odpowiedź jest niby oczywista: wiadomo, świeże! Trochę ją jednak modyfikujemy. Najlepsze są każde.

świeże warzywa, papryki fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Witarianie uważają, że nie można jeść rzeczy poddanych obróbce termicznej, bo tracą witaminy i minerały. Trochę racji mają (badania pokazują, że podczas gotowania warzyw spada zawartość choćby witaminy C), ale tylko trochę. Trafiliśmy bowiem na eksperyment pokazujący, że inaczej może być w przypadku bardzo korzystnych dla zdrowia przeciwutleniaczy.

Ilość karotenu w marchewce, która została pocięta na kawałki, zblanszowana, poddana przez 75 minut działaniu temperatury 250 °C, a potem przechowywana przez 4 tygodnie, nie tylko nie spadła, ale była wręcz większa niż w świeżej. I to średnio aż o 34%. Dlatego nie patrz już z pogardą na nieśmiertelną marchewkę z groszkiem – ona także ma swoje zalety.

34% - o tyle wzrasta zawartość karotenu w pieczonej marchwi. Ale coś za coś: po półgodzinie gotowania ilość witaminy C spada w niej o mniej więcej połowę.

Stosuj interwały

Pismo "Nutrition & Metabolism" podaje, że hamujące głód działanie białka jest najmocniejsze, jeśli jego dawkę podajesz sobie co 3 godziny.

dieta na masę fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Menu na rano

Ze snem nie ma żartów. Wnioski przedstawione na zjeździe amerykańskiego Obesity Society sugerują, że już jedna zarwana noc może w istotny sposób zakłócić wydzielanie insuliny – hormonu kluczowego dla gospodarki cukrami. Na szczęście jest na to sposób.

"Journal of Diabetes Science and Technology" donosi, że cynamon dodany do porannej owsianki pomoże Ci poprawić wrażliwość insulinową. Pamiętaj tylko, że nie jest to carte blanche, by codziennie zarywać noce przed kompem!

Nic na głodnego

Naukowcy twierdzą, że nie powinieneś podejmować decyzji na głodnego. Żadnych. Szwedzcy badacze z University of Gothenburg sprawdzili, że grelina – hormon wydzielający się, gdy kiszki grają Ci marsza – zakłóca zdolność do dokonywania wyborów i sprawia, że łatwiej ulegasz impulsom.

Pamiętaj o tym, szczególnie gdy robisz zakupy. Jeśli wchodzisz do sklepu na głodnego, masz praktycznie jak w banku, że kupisz sobie coś niepotrzebnego.

REKLAMA