Suplementy: jakie brać, a jakich unikać?

Reklamy i fora internetowe nie pozostawiają wątpliwości: wystarczy łykać suplementy, by mięśnie i formę zbudować szybko i bez wysiłku. Jest tylko drobny problem: na skuteczność wielu preparatów nie ma naukowych dowodów. Zobacz, które naprawdę działają, a które to zwykłe placebo.

Rodale Images
fot. Rodale Images
Rynek suplementów diety w Polsce w 2012 roku miał według szacunków firmy badawczej PMR wartość 2,5 mld złotych. Trudno ocenić, jaka część tej kwoty przypada na preparaty dla sportowców, ale są to bez wątpienia gigantyczne pieniądze.

REKLAMA

Nic więc dziwnego, że ich reklamy i opisy obiecują prawdziwe cuda. Producenci mogą je przygotowywać w oparciu o, delikatnie mówiąc, nie do końca sprawdzone informacje, ponieważ suplementy nie podlegają takim surowym regulacjom, jak leki. Przed wprowadzeniem na rynek nie przechodzą skomplikowanego i długotrwałego procesu badań i certyfikacji, jaki obowiązuje w przypadku lekarstw.

"W efekcie ludzie są zwyczajnie oszukiwani. Proponuje im się dziesiątki preparatów w myśl zasady: nie musisz odżywiać się prawidłowo, zjedz goloneczkę i wypij seteczkę, ale połknij tabletkę i będzie OK" – mówi dr Hubert Krysztofiak, dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie. – Dlatego przyjrzeliśmy się popularnym preparatom pod kątem ich efektywności w sporcie. Chcieliśmy stworzyć choć namiastkę oceny, której poddawane są leki. Przeanalizowaliśmy dokładnie światowe badania, odrzuciliśmy te niespełniające profesjonalnych kryteriów i doszliśmy do wniosku, że na pożądane działanie sporej grupy produktów zwyczajnie nie ma jednoznacznych dowodów" – przekonuje dr Krysztofiak.

Efektem pracy zespołu badaczy, którym kierował, jest raport, dzielący suplementy diety i żywność funkcjonalną na trzy grupy: A, B i C. Przedstawione poniżej listy splementów powstały na podstawie analizy dostępnych opracowań i dowodów naukowych, dotyczących suplementów diety i żywności funkcjonalnej. Obejmuje wspólne stanowisko Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego jako rekomendacja dla polskich związków sportowych.

GRUPA A

Rzetelne badania naukowe, opublikowane w recenzowanych czasopismach, potwierdzają korzystny wpływ suplementów z tej listy na zdolność do wysiłku fizycznego.

• kofeina
kreatyna
• napoje izotoniczne
• białko
• węglowodany

Wystarczy szybki rzut oka na listę, żeby przeżyć spore zaskoczenie: jest zadziwiająco krótka i obejmuje zaledwie kilka pozycji. Na pierwszym miejscu widnieje kofeina. Jej potwierdzone działanie to pobudzanie ośrodkowego układu nerwowego oraz kory mózgowej, co oznacza zwiększenie sprawności myślenia oraz przeciwdziałanie zmęczeniu. Podnosi też tempo przemiany materii.

Węglowodany znalazły się w grupie A, ale nie oznacza to od razu, że musisz przyjmować je w odżywkach. Normalne jedzenie będzie równie skuteczne i też doda Ci energii do ćwiczeń.

Zaraz za nią jest kreatyna, która pomaga osiągnąć wzrost siły oraz beztłuszczowej masy ciała, ma działanie antykataboliczne (hamujące rozkład mięśni), a także zwiększa ilość energii. Kolejne na liście są napoje izotoniczne, poprawiające nawodnienie organizmu i szybko uzupełniające składniki mineralne tracone wraz z potem. Pozwalają podnieść wydolność przy długotrwałym wysiłku aerobowym.

Grupę A zamykają białka i węglowodany. Pierwsze pomagają budować mięśnie i regenerować je po treningu, a także sprzyjają redukcji masy ciała. Drugie wspierają odbudowę glikogenu zużytego podczas wysiłku. Dzieki temu chronią białko mięśni przed zużyciem jako źródło energii i przyspieszają proces regeneracji. Są też źródłem łatwo dostępnej energii.

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5
Zobacz również:
Mniejszy nacisk na kręgosłup, większe zaangażowanie mięśni brzucha i mięśni czworogłowych ud. Właśnie dlatego powinieneś robić front squat. A rób to tak!
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA