[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Sól: dobra czy zła?

Jeśli jesteś mocno ćwiczącym facetem, możesz zapomnieć o kagańcu na słone. Nie tylko możesz – wręcz powinieneś. 

sól fot. Shutterstock
Przeciętny Kowalski kojarzy sól z wcielonym złem i ma świadomość, że jej nadmiar prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i zwiększenia nacisku na układ krwionośny, tym samym dając bilet w jedną stronę na oddział kardiologiczny najbliższego szpitala. Wie również najprawdopodobniej, że dziennie nie powinien zjadać więcej niż 5-6 g soli – tyle wynoszą bowiem zalecenia lekarskie.

Ty jednak, jako Kowalski ponadprzeciętny, który nie spędza całego dnia za biurkiem i na kanapie, musisz mieć świadomość, że sól jest minerałem niezbędnym do życia. Bez niej w organizmie przestają krążyć płyny, nie działają nerwy, przestają kurczyć się mięśnie. Mówiąc krótko: umierasz.

 

REKLAMA

fot. John Manno
Tymczasem w ciągu intensywnego treningu możesz stracić z potem więcej soli niż wynosi dzienna dawka. "Badania wykazały, że straty sodu wynoszą w granicach 0,5-1,5 g na litr potu, co odpowiada mniej więcej 1,25-3,75 g soli, a podczas godziny wysiłku można wypocić 2-3 l. Nie ma więc wątpliwości, że mężczyźni intensywnie trenujący muszą jeść więcej soli niż przeciętni faceci" - tłumaczy dr Jakub Czaja, dietetyk sportowy. 

Pamiętaj, by przy intensywnym wysiłku nie pić wyłącznie wody, która najczęściej jest bardzo uboga w sód. Z pomocą przyjdą Ci izotoniki, choć jeśli naprawdę mocno się pocisz, i one nie wystarczą (przy dużej ilości sodu napój jest słony, a one ze względów smakowych muszą być słodkie). Wtedy, śladem sportowców, warto sięgnąć po kapsułki elektrolitowe, które stanowią skoncentrowane źródło sodu i innych elektrolitów. Możesz też spokojnie solić więcej na co dzień, pamiętając jednak, że dostajesz od nas licencję na używanie, a nie na nadużywanie. 

 

fot. Wiesław Jurewicz
Podpisz cyrograf

1. Pij z głową

Jeśli nieźle dajesz sobie w kość, woda to za mało. Pij izotoniki, najlepiej te rozpuszczalne z proszku: wychodzą cenowo lepiej niż gotowe.

2. Suplementuj

W przypadku bardzo mocnych i długotrwałych treningów stosuj przed nimi i w ich trakcie kapsułki elektrolitowe (np. ALE HydroSalt).

3. Nie bój się

Metaanaliza 167 badań wykazała, że ludzie jedzący poniżej 2,5 g soli dziennie byli pięć razy bardziej narażeni na ryzyko śmierci niż jedzący 6 g/dzień. 

MH 05/2016

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij