Sok z buraka - azotany i azotyny do kwadratu

Pochodzący z niego sok sprawi, że do Twoich mięśni dotrze więcej tlenu. A to są wymierne korzyści – mocniejszy sprint w czasie meczu czy szybsze ukończenie crossfitowego WOD-a. To jak, zainteresowany?

burak, sok z buraka shutterstock.com
Sok z buraka to niejedyne źródło azotanów i azotynów. Znajdziesz je też w innych warzywach: szpinaku i rukoli.

Skąd ta moc, która drzemie w buraku? Jej źródłem są azotany i azotyny, czyli związki, z których powstaje w organizmie tlenek azotu, pełniący szereg funkcji wspierających zdolność do wysiłku. Najważniejszą z nich wydaje się obniżanie napięcia naczyń krwionośnych, co skutkuje lepszym przepływem krwi, która dostarcza do mięśni więcej tlenu. A te, zyskawszy doładowanie, pozwolą Ci wejść na wyższy poziom.

Komu, komu?

Największe korzyści z picia soku z buraków odniosą zawodnicy dyscyplin, w których wysiłek jest ciągły i trwa 5-30 minut, oraz osoby uprawiające sporty drużynowe, wymagające krótkich okresów wysokiej intensywności, jak piłka nożna czy koszykówka. Przy dłuższych, trwających powyżej 30 minut wysiłkach, działanie soku z buraków jest mniejsze. Korzystne efekty spadają również w przypadku dobrze wytrenowanych osób.

PRZECZYTAJ TEŻ: Korzyści z picia soku z buraków po treningu

Warto podkreślić, że jedno z badań wykazało, że suplementacja ekstraktem z buraków poprawiała efektywność w treningu oporowym o wysokiej intensywności, np. trójbojowym. Sprawa jest rozwojowa i czekamy z niecierpliwością na wyniki kolejnych testów, bo jedno badanie to niestety za mało, by z czystym sumieniem zalecać suplementację sokiem z buraków w sportach siłowych. Jaka dawka?

Badania pokazują, że efekt przynosi już pojedyncza dawka soku z buraka (500 ml), wypita na 2-3 godziny przed treningiem. Można też pić go przez dłuższy czas, na przykład 3-15 dni przed ważnym meczem. Oczywiście nie jest tak, że tylko sok ma cudowne właściwości – chodzi o samo warzywo, więc równie dobrze możesz je jeść. Odpowiednikiem pół litra soku będzie 200 g pieczonego buraka (masa po wyjęciu z piekarnika).

Badania pokazują, że warto stawiać też na inne źródła azotanów, takie jak rukola, szpinak, dynia czy brokuły. Na podstawie ogólnych wytycznych można opracować następującą strategię: na 14 dni przed zawodami zwiększ udział w diecie produktów bogatych w azotany, na 3 dni przed nimi włącz suplementację szotami z buraków (te suplementy mają stałą zawartość azotanów w przeciwieństwie do soku – możesz brać po dwa naraz), a ostatnią dawkę przyjmij 2-3 h przed startem. I daj czadu.

Czy jest jakieś ale?

W przeszłości uważano, że spożycie azotanów i azotynów przyczynia się do powstawania nitrozamin, wykazujących działanie kancerogenne, jednak obecnie uznaje się, że nie ma dowodów, by te związku zwiększały ryzyko zachorowania na nowotowory. Sok z buraka może jedynie powodować nudności i biegunki (zgłaszały je niektóre osoby biorące udział w badaniach) i barwić mocz oraz stolec.

SEKS NA TALERZU: Czy burak to afrodyzjak?

Jeśli więc zaczniesz sikać na czerwono, nie martw się – nie umierasz. Aha, mogą wystąpić jeszcze skutki uboczne w stylu tych, które akceptuje się równie łatwo, jak reklamowe „znikające boczki”. Tlenek azotu jest bowiem związkiem, który bierze udział w procesie erekcji. Twardych – nomen omen – badań potwierdzających jego cudowne właściwości nauka jeszcze nie przygotowała, ale – umówmy się – na pewno nie zaszkodzi.

Tekst powstał we współpracy z dietetykami sportowymi z ekipy Dietetyka #NieNaŻarty: dietetykanienazarty.pl

REKLAMA