Sok pomarańczowy - czy może być jeszcze zdrowszy? [News MH]

Sok pomarańczowy wraca do gry. Wyłania się jak feniks, lecz nie z popiołów, a z zamrażarki.

sok pomarańczowy, witaminy Shutterstock.com

Nie jesteśmy w MH fanami soków owocowych, oj nie. Zdecydowanie wolimy sięgać do źródła i fundować sobie owoce w całości. Jednak badacze z hiszpańskiego uniwersytetu w Sewilli mają patent, który może sprawić, że na sok pomarańczowy będziemy patrzeć nieco łagodniejszym okiem. Sprytni Hiszpanie proponują, żeby przed wypiciem zamrozić go i rozmrozić.

REKLAMA

PRZECZYTAJ TEŻ: Jakie witaminy i kiedy brać?

Po co cała ta zabawa? Ponieważ mrożenie z jednej strony zmniejsza ilość korzystnych dla zdrowia karotenoidów, zawartych w pomarańczowym soku, ale z drugiej zwiększa ich przyswajalność. A ostateczny rachunek jest taki, że do organizmu dzięki potraktowaniu mrozem trafi ich więcej. Dalej masz wątpliwości, bo przecież sok to solidna dawka cukru, którego nie skontruje błonnik z całego owoca? A kto powiedział, że muszą tam trafić do żołądka jednocześnie? My mówimy, że wystarczy, jak załadujesz je w ramach jednego posiłku. Zobacz, co postawić na stole oprócz szklanki soku.

3 X Błonik

Rekomendowana dzienna dawka to 30 gramów, a te pomysły pomogą Ci wyrobić normę zalecaną przez lekarzy.

Płatki owsiane

Klasyczne otwarcie dnia wciąż dobrze się sprawdza. Dodaj do nich orzechy i nasiona chia albo siemię lniane.

Tacos

Chleb żytni jest OK, ale pełnoziarnista tortilla wniesie trochę świeżości – wrzuć do niej jajecznicę, fasolę i szczypiorek.

Jogurt

Quinoa, migdały, miód i owoce są świetną kompanią dla jogurtu (polecamy naturalny, grecki albo skyr).  

Węgle przed snem

266 – o tyle procent ma podnosić poziom melatoniny kombinacja banan plus ananas, zjedzona na godzinę przed położeniem się do łóżka. Efekt? Mocny sen, który daje szereg zdrowotnych korzyści.

Co z tym aspartamem

Nowa metaanaliza podsumowuje wyniki badań z lat 2000-2016. Jej autorzy podają, że ten powszechnie stosowany słodzik nawet w dawkach uznawanych według obecnych zaleceń za bezpieczne może mieć negatywny wpływ na zdrowie, zwiększając stres oksydacyjny i zakłócając metabolizm. Wrzuć na czarną listę i czytaj etykiety!

Z dyńki go!

To prawdziwa karotenoidowa ofensywa. Idziemy za ciosem i po mrożeniu soku pomarańczowego proponujemy Ci kolejny patent na wzbogacenie diety w te związki. Tym razem, za badaczami z Sun Yat-sen University w Chinach, radzimy, byś zadawał się z dynią znacznie częściej niż w haloween. Nie służy ona bowiem do straszenia, tylko do jedzenia (chociaż niektórzy, pamiętając rozciapane warzywa z dzieciństwa, mogą się upierać, że jedno nie wyklucza drugiego).

BUDUJ MASĘ: 5 przepisów na budowę mięśni

Dynia chroni przed rakiem prostaty, a także, według nowych doniesień, zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Za to działanie odpowiada związek o nazwie beta- kryptoksantyna. Warto zapamiętać, żeby wiedzieć, komu podziękować, kiedy lekarz po badaniu per rectum podniesie kciuk w górę.

REKLAMA