Śniadanie mistrzów: kanapka Rolling Stonesa

Keith Richards przyznał się, że przez lata dzień zaczynał od koktajlu z kokainy i heroiny. Robił to systematycznie i nazwał "śniadaniem mistrzów". Dziś mistrzowsko dba o zdrowie i podniebienie. Używki odstawił i odkrył moc warzyw. Oto propozycja śniadania bez dodatku Brown Sugar. 

Rolling Stones, jedzenie, kanapka fot. Dan Matthews
fot. Dan Matthews

Jeśli skorzystasz na tego przepisu, zadbasz o wszystkie Twoje kubki smakowe, wzmocnisz odporność i wątrobę. Odkryjesz w sobie bestię godną niejednego... Stonesa. Po pierwsze, jeśli pieczywo, to tylko żytnie. Naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji znaleźli dowody, że pomaga ono kontrolować poziom cukru we krwi. Potem dodaj składniki opisane poniżej.

Wydłuż życie

  • Młody szpinak (1 garść)

Świeży, młody szpinak jest jak demiurg – może przedłużyć Twoją linię życia. Bogaty w kwas foliowy i witaminę E, podwyższa poziom koenzymu Q10 w Twoim organizmie. A ten jest niezbędny, by każda komórka Twojego ciała przyswoiła substancje odżywcze, witaminy i minerały. Dodatkowo wspiera pracę mięśnia sercowego i opóźnia procesy starzenia. 

Postaw na zioło

  • Pesto bazyliowe (2 łyżki)

Możesz zrobić je na tysiąc sposobów. Wszystko zależy od tego, jakich użyjesz dodatków. To z bazylii jest proste: wrzuć do blendera 2 garści liści bazylii. Dodaj soli, pieprzu, 2 ząbki czosnku i oliwy wedle uznania. Oliwa bogata w polifenole obniża ryzyko chorób serca i wątroby.

Rób jaja

  • 2 jajka (ugotowane i pokrojone)

Jajka to Twój zespół wsparcia, który w tym zestawieniu gra pierwsze skrzypce. Są dobrym źródłem selenu – przeciwutleniacza, który zmniejsza ryzyko chorób wątroby. Z kolei według badań opublikowanych w czasopiśmie "Nutrition" selen pomaga pozbyć się tłuszczów trans, które dostarczasz z czerwonym mięsem i mlekiem.  

Zejdź ze sceny

  • 1 czerwona papryka

Każdy musi czasem odpuścić i zejść ze sceny. Stres jest zabójczy. Powoduje, że z Twojego organizmu wytrąca się witamina C. A to ona powinna się znaleźć w świetle reflektorów, gdy czujesz się wyczerpany. Wiadomo, że ma ogromny wpływ na procesy immunologiczne. Papryka zawiera jej więcej niż pomarańcza. 

Broń się przed toksynami

  • Wędzony łosoś w plastrach

Unikaj toksyn: tak wśród ludzi, którymi się otaczasz, jak i w swoim organizmie. Astaksantyna to związek, który łososiowi daje różowy kolor, a w Tobie stymuluje enzymy, dzięki którym wątroba pozbywa się substancji toksycznych. To nie wszystko. Ten związek sprawdza się, gdy w pobliżu nie znajdziesz proszków przeciwbólowych. Łagodzi bóle stawów, gdy przesadzisz z wysiłkiem.  

MH 09/2012

REKLAMA