Przepis na wieprzowinę z grilla na ostro

Czy może być coś lepszego od soczystego mięsa, które samo odchodzi od kości prosiaka wędzonego nad aromatycznym dymem, polanego sosem na bazie octu jabłkowego? Może. Zjedzenie tego mięsa w superkanapce, z tradycyjną sałatką coleslaw.

Stephen Lewis
fot. Stephen Lewis

Składniki na 12 porcji:

REKLAMA

1 łopatka wieprzowa (około 4 kg), najlepiej ze sporą warstewką tłuszczu – powłoka tłuszczu, powoli się wytapiając, nawilża mięso bez dodawania do niego dodatkowych kalorii

sól i pieprz do smaku

6 garści drewna amerykańskiego orzecha białego w wiórkach, namoczonego w wodzie

Coleslaw:

Kup opakowanie gotowej mieszanki coleslaw, dodaj do niej:

½ szklanki majonezu,

¼ szklanki białego octu

sól i pieprz do smaku

bułki, podgrzane

Sos winny:

2 szklanki octu jabłkowego

½ łyżki czerwonego pieprzu

1 łyżka cukru

1 łyżka pikantnego sosu

sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

1. Kilka godzin przed grillowaniem przypraw całą łopatkę solą oraz pieprzem. Schowaj mięso do lodówki.

2. Wymieszaj składniki sosu winnego w misce, którą można włożyć do mikrofalówki. Podgrzewaj przez minutę w wysokiej temperaturze.

3. Rozpal na grillu słaby ogień. Temperatura powinna wynosić od 90 do 150 °C, co przy dużym grillu gazowym osiągniesz, odpalając dwa palniki na najniższe ustawienie. Przy grillu węglowym rozpal od 15 do 30 brykietów (w zależności od wielkości grilla).

Po jakichś 30 minutach dorzuć do ognia orzechowego drewna. Umieść wieprzowinę na ruszcie i przykryj grill. Piecz, dodając od czasu do czasu drewno i podlewając mięso sosem co 30 minut, aż wieprzowina osiągnie głęboko bursztynowy odcień. Mięso ma z łatwością odchodzić od kości, chwytane za pomocą kleszczy. Zajmie to około 3-4 godzin.

4. Daj mięsu odpocząć przez 15 minut, a później pokrój go za pomocą dwóch noży na małe kawałki. Serwuj odrywaną wieprzowinę w podgrzanej bułce, z sosem winnym i sałatką coleslaw.

MH 07/14

Zobacz również:
Kettlebell w wersji amerykańskiej różni się od wersji rosyjskiej nie tylko zakresem ruchu odważnika. Warto się z nią bliżej poznać. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA