Przepis na kanapki spalające tłuszcz i budujące mięśnie

Pyszna kanapka z białym pieczywem nie musi być dietetycznym skokiem w bok. Wystarczy, że umiejętnie dobierzesz składniki, a posłuży Ci jako wierny sojusznik w budowie masy mięśniowej lub spalaniu zbędnych kalorii. Wybierz swoją wersję.

Przepis na: kanapki spalające tłuszcz i budujące mięśnie shutterstock.com
fot. Family Business 2015/shuttestock

Jedz i chudnij

Tylko na pozór to niemożliwe. Kanapka z tuńczykiem zaspokoi Twój głód i uspokoi. Nadwaga Ci nie grozi.

1. Bułka pełnoziarnista

Lekarze i dietetycy w tym wypadku zgadzają się co do joty: trzeba jeść 18 g błonnika dziennie, żeby zachować szczupłą sylwetkę i dobre zdrowie. Jedna taka bułka zapewni Ci połowę tego zapotrzebowania.

2. Młoda cebula

Młoda cebulka zawiera dużo witamin C i B1, co sprzyja przemianie węglowodanów w energię. Cebula zawiera też dużo błonnika i wapnia.

3. Ser cheddar

To nieprawda, że cheddar jest tłusty! (jak na ser oczywiście). Ma dwa razy mniej tłuszczu niż np. ementaler. Jednocześnie zawiera dużo wapnia, które wg „Journal of Nutrition” pomaga walczyć z nadwagą.

4. Kukurydza z puszki

Puszka kukurydzy zawsze powinna być w Twojej lodówce. Żółte ziarenka zawierają mnóstwo błonnika, który reguluje trawienie. Są też doskonałym źródłem wit. C. Wg „Journal of The American College of Nutrition” ludzie, którzy mają niedobór witaminy C, spalają podczas treningu 30% mniej tłuszczu.

5. Czerwona papryka

Badanie opublikowane w „Journal of the International Society of Sports Nutrition” wykazało, że obecność czerwonej papryki w diecie zwiększa ilość spalanych węglowodanów. I to nie tylko podczas treningu, ale też w czasie snu.

6. Tuńczyk z puszki

Tuńczyk to jedna z najlepszych ryb w czasie diety odchudzającej. Ma mało tłuszczu, a dużo białka. Oprócz tego zawiera też spore ilości witamin B6 i B12. A one przyspieszają metabolizm. Zamiast robić zapasy, zamienisz jedzenie na energię. 

 

Męskie kanapki shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jedz i rośnij

Mówisz: warzywa i budowa mięśni – nie ma szans! My mówimy: bądź gotów na szybki przyrost.

1. Biała bułka

Białe pieczywo ma to do siebie, że ma szybko przyswajalne węglowodany.Twoje ciało natychmiast przerabia je na energię niebędną do zamiany białek z jajka i sera w aminokwasy potrzebne do budowy mięśni.

2. Cebula

Płacz z radości. Cebula ma sporo kwasu foliowego, który współpracuje z wit. C w pomidorach i wit. B12 w jajkach. To wspomaga trawienie białek zawartych w tej kanapce i tworzeniu z nich surowca budulcowego dla Twoich mięśni.

3. Suszone pomidory

Bardzo dobrze, że mocniej zaistniały w naszej kuchni. Są bogate w miedź, która wzmacnia ścięgna, szczególnie narażone na urazy podczas treningów z ciężarami. Miedź odgrywa też pewną rolę przy przekształcaniu białek z jedzenia w aminokwasy budujące tkankę mięśniową.

4. Garść szpinaku

Nie ma znaczenia, czy jest świeży, czy mrożony. Zawiera cynk, dzięki czemu pomaga podnieść poziom hormonu, który odgrywa wielką rolę w budowaniu mięśni i spalaniu tłuszczu – ten hormon to testosteron. Szpinak ma też sporo wit. PP, zwanej niacyną, która pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i zamienić kalorie z białka, węglowodanów i tłuszczu w energię.

5. Mozzarella

Najpierw przeczytaj pkt 3 na sąsiedniej stronie. Już? OK, teraz uzupełnimy Twoją wiedzę o inny, wcale nie tak tłusty ser. Mozzarella oprócz wapnia ma też sporo fosforanów – związków chemicznych, które metabolizują tłuszcze i skrobię, zmieniając je w energię. No i ma mniej tłuszczu niż inne sery.

6. Gotowane jajka

To nie tylko białka, których Twoim mięśniom nigdy dość, ale także sekretny składnik, który pomoże Ci spalić nadmiar tłuszczu – selen. Potrzebuje go tarczyca, by utrzymać metabolizm na wysokim poziomie. 

MH 10/2012

 

Zobacz również:
REKLAMA