Produkty spożywcze: to jedz rzadko lub nigdy

Wszyscy wiedzą, że fast foody są niezdrowe. Istnieje jednak cała gama produktów, które na pierwszy rzut oka wydają się naprawdę OK. MH je prześwietla.

Ziemniaki shutterstock.com

Jedz raz w tygodniu

1 porcja pomidorów lub keczupu

Dzięki dużej zawartości likopenu zredukują ryzyko raka prostaty, na które narażony jest każdy facet. Ale większość czerwonych i pomarańczowych warzyw i owoców przebija je pod względem ilości cennych witamin i minerałów.   

Płatki śniadaniowe

Są dobrym źródłem energii, ale duża zawartość cukru i sodu, szczególnie w tych dla dzieci, sprawia, że przegrywają rywalizację z muesli i płatkami owsianymi.  

Biały chleb i makarony z białej mąki

Nawet 80% cennych minerałów znajdujących się w ziarnach zbóż, z których je zrobiono, jest tracona podczas procesu produkcji.  

Ziemniaki

Pełne witaminy C, są solidnym źródłem energii, która przyda Ci się podczas treningu. Ale ponieważ mają dużo skrobi (czyli węglowodanów), nie jedz ich zbyt dużo.  

Czekolada

Stymuluje produkcję neuroprzekaźnika dopaminy, nazywanego hormonem szczęścia. Dzięki niej poprawią się Twój nastrój i samoocena, a doznania podczas seksu będą jeszcze przyjemniejsze. Ale, niestety, ma sporo kalorii, więc jedz ją z umiarem.  

Garść orzechów brazylijskich

Całkiem przyzwoita ilość magnezu, który wzmacnia kości, oraz nieco białka, które przyda się mięśniom.  

Mała paczka orzeszków ziemnych

Każdy orzeszek zawiera białko, jednonienasycone tłuszcze i antyoksydanty. Kupuj orzeszki prażone bez soli.

Jedz raz w miesiącu albo nigdy

Napoje gazowane

Ogromna większość z nich zawiera kwas fosforowy (ukryty na etykiecie pod nazwą regulator kwasowości), który wypłukuje wapń z zębów i kości, osłabiając je.

Jedzenie typu fast food

Co najmniej potrójny dietetyczny grzech. Hamburgery, pizza, panierowane mięso przesycone są tłuszczami (m.in. szkodliwymi tłuszczami trans). Frytki smażone są na słabej jakości, często spalonym oleju. Z kolei słodkie koktajle i gazowane napoje to wysokokaloryczne dodatki, napakowane rafinowanym cukrem.

Espresso

Kawa przed treningiem? Jasne, bo doda Ci energii. Ale tak duża dawka kofeiny może powodować anomalie w produkcji i składzie spermy.  

Cukier

Dostarcza energii, ale jednocześnie nieładnie pogrywa z poziomem cukru we krwi. Ponadto zwiększa ryzyko próchnicy zębów, powoduje huśtawkę nastrojów i napady lęku oraz otyłość i cukrzycę.  

Wyroby cukiernicze: pączki, drożdżówki itd.

Robi się je z białej mąki, wody, cukru i tłuszczu. Brak jakichkolwiek powodów, aby nazwać je zdrowymi przekąskami. 

Zobacz również:
REKLAMA