Problemy z płodnością - likopen na ratunek

Problemy z płodnością ma coraz więcej mężczyzn. Z pomocą naukowców spróbujemy temu zaradzić. A na dodatek pokażemy, że można jeść i smacznie, i zdrowo. Słowo klucz: likopen.  

lipoken, pomidory shutterstock.com

No dobra, z tą pizzą na zdjęciu to trochę clickbait, chociaż oczywiście związany z tematem, ale i tak lekko poniżej pasa zagranie. Wiemy, przepraszamy. Jednak bez wyrzutów sumienia, bo cel – czyli zdrowie – jest tak istotny, że bardziej się nie da. Skoro mamy już Twoją uwagę, przekierujemy ją na składnik, który według czasopisma naukowego „European Journal of Nutrition” może zwiększać szansę na zostanie ojcem.

ZOBACZ: Jak polepszyć jakość spermy?

A wszystkie dane medyczne na niebie i na ziemi wskazują, że coraz więcej mężczyzn, nawet młodych, ma z tym problem. Jaką radę mają dla nas tym razem badacze? Dwie łyżki pomidorowego koncentratu dziennie. Taka ilość przyjmowana w czasie eksperymentu poprawiła ruchliwość plemników i jakość nasienia.

Naukowcy uważają, że za tym efektem stoi likopen – potężny przeciwutleniacz, którego źródłem są pomidory. Ciekawostką jest, że ten karotenoid nie tylko jest odporny na działanie wysokiej temperatury, ale pod jej wpływem jego ilość wyraźnie wzrasta. Dlatego przecier pomidorowy i oparte na nim sosy będą jeszcze lepszym źródłem likopenu niż same pomidory (co oczywiście nie znaczy, że masz ich nie jeść, bo na tym nie kończą się zawarte w nich dobra).

Jedzenie na płodność

Czosnek

Zawiera allicynę która poprawia przepływ krwi i chroni spermę. Daj swoim plemnikom dobrze pojeść, a pokażą Ci, co potrafią.

Brokuły

Dlatego, że kwas foliowy jest ważny nie tylko dla kobiet.

Szparagi

Zielone warzywa to potęga, a teraz akurat trwa sezon na szparagi.

Szpinak

Kwas foliowy kłania się po raz drugi. Nie lekceważ go!

Kurczak

Nieśmiertelna pierś wspomoże plemniki zastrzykiem cynku.

Pieczarki

Są dobrym źródłem selenu – niezbędnego do produkcji nasienia.

REKLAMA