Poziom neuroprzekaźnika GABA ma wpływ na zdolności matematyczne

Z badań wynika, że poziomy neuroprzekaźników w mózgu mogą zadecydować o tym, że zabłyśniemy w dziedzinie nauk ścisłych.

GABA, IQ shutterstock.com

Zespół naukowców pod kierownictwem Roi Cohena Kadosha - profesora neuronauki kognitywnej i George’a Zacharopoulosa z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii badał poziom neuroprzekaźników - kwasu gamma-aminomasłowego ( GABA) i glutaminianu w mózgach dzieci i dorosłych, a następnie poddawał ich testom matematycznym, aby sprawdzić, czy te związki chemiczne mają wpływ na zdolności matematyczne.

REKLAMA

ZOBACZ: Jak podnieść IQ? [7 patentów]

Okazało się, że u dzieci utalentowanych matematycznie występuje wyższy poziom GABA i niższy poziom glutaminianu w mózgu. W przypadku dorosłych sytuacja jest odwrotna - u osób lepszych z matematyki wykryto niższy poziom GABA i wyższy poziom glutaminianu. Wygląda na to, że przynajmniej w tym zakresie przyszli profesorowie matematyki i genialni informatycy mogli urodzić się z biologiczną przewagą.

GABA i glutaminian to występujące w ludzkim organizmie aminokwasy, które działają ze sobą w równowadze. Podczas, kiedy ten pierwszy hamuje działanie neuronów, ten drugi wzmaga ich aktywność. Ich poziomy zmieniają się przez całe nasze życie.

Jak mówi prof. Kadosh, w rozmowie z Medical News Today naukowcy zainteresowali się GABA i glutaminianem, ponieważ te neuroprzekaźniki mają kluczowy wpływ na neuroplastyczność mózgu, co oznacza, że biorą udział w uczeniu się. Uczeni badali ich związek ze zdolnościami matematycznymi ponieważ jest to złożona umiejętność poznawcza, której nauczenie się i zrozumienie zajmuje całe lata (niektórym nawet po latach się nie udaje).

„Ta kombinacja sprawiła, że ​​eksperyment był naprawdę interesujący, ponieważ mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób GABA i glutaminian wpływają na złożoną umiejętność poznawczą, która dojrzewa latami” – powiedział prof. Kadosh. Naukowcy odkryli przy okazji, jak poziomy tych neuroprzekaźników zmieniały się wraz z wiekiem.

PRZECZYTAJ: 5 sposobów na sprawny mózg

Jak wyglądało badanie - otóż naukowcy poddali uczestników w wieku od 6 lat do wieku uniwersyteckiego dwóm testom mierzącym poziom umieętności matematycznych. Testy te były przeprowadzone o odstępie 1,5 roku. W międzyczasie wszystkim uczestnikom zmierzono poziom GABA i glutaminianu w mózgach. Dzieci, które miały wyższy poziom GABA w w części mózgu zwaną lewą bruzdą śródciemieniową (IPS), wykazały się lepszymi umiejętnościami liczenia i odwrotnie - te z wysokim poziomem glutaminianu w IPS miały gorsze wyniki w teście.
Jednak w przypadku dorosłych naukowcy zauważyli dokładnie odwrotną zależność. Dorośli z niższym GABA otrzymali wyższe oceny w teście z matematyki.

Co oznaczają wyniki? Dr Santosh Kesari, neurolog i neuroonkolog z Providence Saint John’s Health Center w Santa Monica w Kalifornii mówi: „Wiemy, że podczas rozwoju organizmu mózg się zmienia, a wrażliwość różnych regionów mózgu na konkretny neuroprzekaźnik może ulegać zmianie. Tak więc, ten sam neuroprzekaźnik może działać inaczej na różnych etapach rozwoju.
Żródło: medicalnewstoday.com

REKLAMA