Pomarańcza - poprawia nastrój, pomaga w odchudzaniu

Żyjemy w epoce odkrywania kolejnych superfoods, ale czasem w poszukiwaniu cudownych właściwości zdrowotnych patrzymy za daleko. Tymczasem warto rozejrzeć się wokół siebie.

pomarańcze, dieta shutterstock.com

Gwiazdor złotej epoki kina, niejaki WC Fields, wsławił się kiedyś tekstem, że zamierza podlewać ginem drzewa pomarańczowe w swoim ogrodzie. „Wszystko, co musiałbym zrobić, to wycisnąć sok do szklanki” – rozmarzył się. Ale citrus sinensis, czyli skromna pomarańcza, wcale nie musi być specjalnie podlewana, aby zasłużyć na obecność w naszej diecie. Niemniej mamy wrażenie, że świat kapłanów zdrowej żywności jakoś jej nie docenia.

ZOBACZ: Przewodnik po cytrusach

Kupujemy w necie różne superfoodsy – od korzenia maca po rambutan – bo zbyt często zakładamy, że im bardziej egzotyczny jest pokarm, tym silniejsze będą jego właściwości zdrowotne. Ale nie gardź pomarańczą jako banalnym owocem, z którego można ewentualnie wycisnąć bogaty w witaminę C sok.

Naukowcy odkryli, że związek chemiczny, zawarty w pomarańczy, może zmniejszyć tkankę tłuszczową, a także poprawić nastrój. W niedawnych badaniach na University of Western Ontario wprowadzono nobiletynę – substancję wyekstrahowaną z pomarańczy – do diety chorobliwie otyłych myszy laboratoryjnych. Flawonoid nie tylko sprawił, że myszy wyszczuplały, ale także odwrócił proces odkładania się płytek miażdżycowych w ich tętnicach.

Inne badania nad nobiletyną wykazały, że cząsteczka ta wiąże się z białkami odpowiedzialnymi za stabilizację naszego rytmu dobowego i regulację metabolizmu. To dlatego w kolejnym badaniu gryzonie na wysokokalorycznej diecie zachowały szczupłą sylwetkę, podczas gdy ich koleżanki i koledzy osiągnęli prawie dwukrotność swojej masy.

PRZECZYTAJ: Z czym należy łączyć cytrusy?

Nobiletyna, jak zaobserwowano, przyczynia się do zatrzymania, a nawet odwrócenia dolegliwości związanych z wiekiem, takich jak spadek wytrzymałości i zły sen, które, jak wiemy, prowadzą do zaburzeń lękowych i depresyjnych. Dlatego zamiast tych drogich superfoodsów zabierz ze sobą do pracy zwykłą pomarańczę jako przekąskę na lunch.

Zobacz również:
REKLAMA