Płatki owsiane: prawdziwie męskie śniadanie

Poranek bywa momentem prawdziwej próby. Ciężko rozstać się z ukochanym łóżkiem, a mózg odmawia współpracy. I jak w tych warunkach myśleć o pożywnym śniadaniu? Na szczęście istnieje owsianka - niezwykle energetyczny posiłek, który przygotujesz w 3 minuty.

Płatki owsiane: prawdziwie męskie śniadanie Brent Hofacker 2015/shutterstock
fot. Brent Hofacker 2015/shutterstock

Zacznij dzień od porządnie zmiksowanej mieszanki ziaren. Trzymaj się jednak z dala od gotowych mieszanek musli kupowanych w sklepie, bo one często są dosładzane i aromatyzowane.

REKLAMA

Lepiej włóż trochę wysiłku i skomponuj własny, ulubiony zestaw z produktów kupionych pojedynczo i sam nadaj im smak owocami, miodem i cynamonem. Wybierz płatki do gotowania, a nie błyskawiczne. Te pierwsze mają więcej błonnika, który utrzyma cholesterol na miejscu.

 

Czego potrzebujesz:

• 50 g płatków owsianych (nie błyskawicznych)

• 300 ml wody

• 50 ml mleka

• garść migdałów

• 1 łyżka jogurtu naturalnego

• garść truskawek (mogą być mrożone)

Jak to zrobić:

Przyda się odrobina planowania: przed snem zagotuj wodę, wsyp płatki i gotuj minutę. Zdejmij z ognia i zostaw na noc pod przykryciem. Wyjmij truskawki z zamrażalnika. Następnego dnia rano dolej mleka do płatków i podgrzewaj przez ok. 10 min, od czasu do czasu mieszając.

Gdy już będzie gotowe, przełóż płatki do miseczki, posyp migdałami, ułóż truskawki(przecięte na pół) i polej jogurtem. Możesz dosłodzić łyżką miodu.

Dlaczego to jest dobre?

Spośród wszystkich łatwo przyrządzalnych śniadań to jest najbardziej energetyczne. To danie dostarcza ok. 52 g energodajnych węglowodanów, które odgonią najmniejsze ślady senności. Dodatkowo zatankujesz ok. 16 gramów białka, które doładuje Twoje mięśnie po długim nocnym głodzie bez świeżych dostaw.

Płatki owsiane zawierają też argininę, która sprawia, że więcej krwi dociera do Twoich mięśni. Więcej krwi oznacza szybszy transport białka. Białko zaś zapewni uczucie sytości na dłużej i nie będziesz musiał wydawać kasy na junk food już w południe. 

MH 12/2010

REKLAMA